AktualityNovinky

Nový čip zvládne nabít akumulátor iPhonu za méně než 10 minut

Čekání při nabíjení smartphonu může být mnohdy otravnou záležitostí, zvlášť pokud chvátáte a nemáte dostatek času. Tomu však může být již velice brzy konec díky inteligentnímu čipu o velikosti nehtu. Za jeho vývojem stojí profesor Rachid Yazami ze singapurské univerzity NUS (Nanyang Technological University). Díky miniaturním rozměrům ho lze integrovat přímo do akumulátoru, přičemž Dr Yazami doufá, že jeho vynález si najde cestu i do systémů elektrických automobilů.

Snímek obrazovky 2015-11-28 v 2.02.00

Tým na vývoji pracoval přibližně pět let, při kterých se soustředil na další vlastnosti ovlivňující bezpečnost Li-Ion akumulátorů. Speciální elektronika dokáže razantním způsobem snížit riziko defektu s následkem požáru. Čip obsahuje speciální algoritmus, který bere v potaz několik faktorů zahrnujících například aktuální stav baterie. Podle toho následně upravuje tok elektrické energie. Díky pokročilé optimalizaci je umožněno nabíjení maximální možnou rychlostí. V ideálních případech lze plné kapacity dosáhnout za několik málo minut.

ST_20151126_JOBATT268XYX_1868058

Podle NUS je projekt v konečné fázi vývoje a nic nebrání jeho komercializaci. Zájem o technologii již projevilo několik předních výrobců mobilní elektroniky a je tedy velice pravděpodobné, že mezi nimi nechyběl ani Apple, který by pořízením licence získal další trumf do výbavy svých produktů.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button