Novinky

Nouzová satelitní komunikace v iPhonu zachránila skupinu ztracených turistů

Nouzová satelitní komunikace byla představena již u iPhone 14. V zemích, kde je tato funkce podporována tedy funguje zhruba rok a půl a za tuto dobu už samozřejmě našla své uplatnění. Nyní dokonce zachránila skupinu turistů, kteří se ztratili v národním parku Mt. Hood, odkud si však mohli přivolat pomoc.

V úterý 19. března zahájil tým úřadu šerifa okresu Clackamas záchrannou operaci na základě ohlášení pohřešované rodiny turistů v národním lese Mt. Hood. Přibližně v půl osmé večer poté jeden z členů skupiny kontaktoval dispečink pomocí SOS nouzové komunikace ze svého iPhonu. Rodina, jež tuto funkci použila, následně ušla téměř osm mil a překonala převýšení více než 3500 metrů. Záchranáři nalezli tyto osoby až druhý den v šest hodin ráno. Rodina byla promrzlá, mokrá a dehydratovaná, naštěstí však jinak v pořádku. Kvůli nepříznivým přírodním podmínkám byly ovšem zachráněni až v půl osmé večer ve středu. Nyní jsou všichni v bezpečí a záchranná operace byla tím pádem úspěšná.

foto: 9to5mac

Nouzová SOS satelitní komunikace pomáhá přivolat záchranné složky v případě, že na daném místě není mobilní signál či Wi-Fi. Je tedy přesně určena pro případy tohoto typu, kdy se někdo ztratí v lese či na neobydleném místě. Díky komplexnímu algoritmu společnosti Apple lze odeslat SOS zprávy s třikrát menším datovým objemem, což textovou komunikaci značně zrychluje. V Česku však stále tato funkce podporována není a nezbývá nám tedy nic jiného, než se spoléhat na to, že v případě nutnosti zavolání záchranných složek bude k dispozici mobilní signál. Je však dobré připomenout, že pokrytí na našem území je mnohem lepší než ve Spojených státech, jelikož se u nás nenachází tak rozsáhlé neobytné plochy a lze se dovolat na tísňovou linku z drtivé většiny míst.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button