NovinkyTipy a triky

Jak vytvořit bootovací USB pro OS X Mavericks

mavericks

V průběhu fungování tohoto serveru jsme vám přinesli několik návodů jak si vytvořit bootovací USB pro OS X. V dnešním si popíšeme jak to samé udělat pro OS X Mavericks, protože oproti předchozím systémům je zde malá změna. V tomto návodu vám neporadíme kde OS X Mavericks sehnat, pokud jste zaregistrovaní jako vývojáři developer verzi si stáhnete ze stránek Apple. Rozhodně nedoporučuji instalovat OS X Mavericks jako hlavní operační systém. Protože se jedná o první verzi určenou k veřejnému testování tak obsahuje spousty chyb a nedodělávek. Některé texty jsou přeložené jen z části a tak dále…

Krok první

Vytvoříme si na disku další diskový oddíl. Otevřeme diskovou utilitu, klikneme na hlavní disk a poté na Rozdělit. Zde klikneme na malé + zvolíme si velikost nového oddílu, pojmenujeme nový diskový oddíl a ujistíme se, že formát je Mac OS rozšířený (žurnálovaný). Poté klikneme na tlačítko Použít a počkáme až počítač dokončí požadovanou činnost.

Krok druhý

Pevný disk máme připravený a instalační soubor stažený na disku. Nyní musíme vytvořit bootovací USB disk předtím než se pustíme do samotné instalace. Připravíme si USB disk větší než 8 GB a připojíme jej do počítače.

  1. Zobrazíme skryté soubory pomocí aplikace Terminál /Aplikace/Utility/Terminál.app do kterého napíšeme následující:defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE
    killall Finder
  2. Připojíme stažený .dmg soubor (dvakrát na něj poklepeme myší) a po otevření klikneme pravým tlačítkem na soubor Instalace OS X 10.9 Developer Preview. Z nabídky vybereme Zobrazit obsah balíčku. V adresáři Contens -> Shared Support si najdeme soubor InstallESD.dmg, který připojíme.
  3. Vyhledáme soubor BaseSystem.dmg a zkopírujeme jej například na plochu.
  4. Otevřeme aplikaci Disková utilita a soubor BaseSystem.dmg obnovíme na USB disk.
  5. Po dokončení obnovy vyhledáme na USB disku adresář /System/Installation/. Zde bude bílá ikona s šipkou nazvaná Packages – tuto složku smažte!
  6. Nyní se vrátíme zpět do připojeného InstallESD.dmg. Uvnitř nalezneme složku s názvem Packages. Zkopírujeme tuto složku tam kde jsme smazali složku s šipkou.
  7. Skryjeme skryté soubory opět pomocí aplikace Terminál:

    defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE
    killall Finder

  8. HOTOVO, nyní stačí nastartovat počítač s přidrženou klávesou ALT při startu a nabootovat z právě vytvořeného USB disku a spustit instalaci.

Někteří uživatelé iMaců z roku 2012 nejsou schopni tuto verzi OS X nainstalovat, zřejmě z důvodu chyby kterou Apple opraví v další verzi.

POKUD SI NEJSTE S NĚČÍM JISTÍ, DO INSTALACE SE NEPOKOUŠEJTE – MŮŽETE SI NECHTĚNĚ SMAZAT CELÝ SYSTÉMOVÝ DISK. 

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button