Novinky

Floridští policisté se snažili odemknout smartphone pomocí prstu zemřelého. Nepochodili

Na pohřbu 30letého Linuse Phillipa bylo živo. Navštívili jej totiž dva policejní důstojníci, kteří se zajímali o okolnosti jeho úmrtí. Informace chtěli získat z jeho mobilního telefonu. Protože byl však zabezpečen otiskem prstu, vyslechli si pozůstalí Phillipa od policistů nezvyklou žádost. Pomocí jeho prstu se totiž chtěli pokusit zamčený smartphone odemknout.

Linuse Phillip se zhruba před měsícem stal obětí střelby. Policie státu Florida tak provedla standardní úkon, kdy se za účelem získání informací o oběti střelby pokusila proniknout do mobilního telefonu zastřeleného. Vedle toho měly informace z mobilního telefonu posloužit také jako důkazy pro další vyšetřování týkající se obchodu s drogami. Pomocí prstu zemřelého se ovšem telefon odemknout nepodařilo. Linuse Phillipa usmrtil muž zákona, poté, co se Phillis vyhýbal zatčení a podle dostupných zpráv se pokoušel svým autem najet do vozu policisty.

iPhone SE 2 dorazí již za měsíc. Jaké budou jeho hlavní přednosti?

Právě následné jednání policistů, kteří se snažili proniknout do telefonu zemřelého člověka vyvolalo spory. Snoubenka Phillipa pro agenturu AP uvedla, že ji podobné jednání mužů zákona nepřipadá důstojné. Nejedná se přitom o první případ, kdy se policie snažila do smartphonu zemřelého člověka tímto způsobem proniknout. Například v listopadu roku 2016 se policie ve státě Ohio pokousila odemknout iPhone střelce, který řádil na jedné z tamních škol. Ani zde se tímto způsobem telefon odemknout nepodařilo.

Systém Touch ID totiž funguje na podobném principu jako kapacitní obrazovka na displejích telefonu. Technologie detekuje lehký elektrický náboj, který lidským tělem proudí. Proto je zcela logické, že prstem mrtvého člověka telefon zabezpečený otiskem prstů nelze. Zdroj z policejních složek ovšem pro časopis Forbes vypověděl, že američtí policisté jsou i za těchto okolností schopni mobilní telefon pomocí otisků prstů odemknout. Jistě k tomu však potřebují speciální zařízení. Není také jasné, zda jim stačí pouze otisk z policejní databáze nebo k tomu potřebují přímo celý prst.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button