Tipy a triky

Do iOS 17 přibyla funkce na ochranu zraku. Kde ji zapnout a jak to funguje v praxi?

Nedávno představená aktualizace iOS 17 je plná drobných vylepšení, které vás sice neposadí na zadek, ale zato dokážou být velmi užitečná. Jednou z nich je funkce, kterou Apple nazývá “Vzdálenost od obrazovky“, která má za úkol snížit namáhání vašich očí.

Celé to funguje tak, že pokud se budete na iPhone nebo iPad s Face ID dívat delší dobu z příliš krátké vzdálenosti, zařízení vás na to upozorní. V praxi může jít o velmi užitečný nástroj zejména u dětí, které mají tendenci držet displej velmi blízko očí. Takový styl používání má potom velmi negativní dopad na zrak, což může v krajním případě vést až k jeho nevratnému poškození.

Jak v iOS 17 zapnout funkci Vzdálenost obrazovky

  1. Přejděte do Nastavení a zvolte sekci “Čas u obrazovky“
  2. Vyberte položku s názvem “Vzdálenost od obrazovky“
  3. Klikněte na pokračovat a přepínačem aktivujte funkci

Jak funguje ochrana zraku v iOS 17?

Funkce Vzálenost o obrazovky měří vzdálenost mezi vašima očima a displejem iPhonu nebo iPadu. Důležité je také zmínit, že zařízení přitom nepořizuje žádné fotky ani videa. Všechna nashromážděná data zůstávají pouze lokálně a nikam se neodesílají. Dobré je také vědět, že ochrana zraku funguje z podstaty věci pouze na iPhonech a iPadech, které jsou vybavené modulem Face ID.

Pokud budete mít iPhone příliš blízko u obličeje, na displeji se objeví varovné hlášení. Poté, co zařízení oddálíte a kliknete na potvrzovací tlačítko, upozornění zmizí. Během testování jsem si všiml, že varování se neobjeví hned, ale až po zhruba třech až pěti minutách, kdy máte iPhone blíže ne 30 centimetrů od obličeje.

Přestože se jedná o poměrně jednoduchou funkci využívající přítomnosti Face ID, řadě uživatelů včetně dětí může udělat velice dobrou službu. Minimálně ve svém okolí se nezřídka všimnu, že lidé často koukají do svých mobilů z poměrně krátké vzdálenosti, což není vůbec dobře. Výše zmíněná funkce tak může v podobných případech fungovat jako šikovná pomůcka na ochranu zraku.

Co si o této funkci myslíte? Je to něco, co dokážete ocenit nebo vám to přijde jako zbytečnost? Dejte nám vědět v diskuzi pod tímto článkem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button