Novinky

Takto vypadá iOS 17, novinek je zde mnohem víc, než byste čekali [galerie]

Jako každý rok jsem to samozřejmě nevydržel a musel si nainstalovat novou verzi iOS. První vývojářská beta verze iOS 17 je tradičně plná chyb. Pokud vás tedy svrbí prsty, předem si to velmi dobře rozmyslete. V mém případě se objevují například obligátní pády aplikací třetích stran, poštovní klient odmítá načítat přílohy (někdy dokonce celé zprávy) a řada nově ohlášených funkcí nefunguje spolehlivě. 

Na recenzi či spíše hlubší představení iOS 17 si proto nechám ještě pár dní času. V prvé řadě si chci všechny nově přidané funkce pořádně osahat v praxi. Zároveň zjišťuji, že novinek v iOS 17 je mnohem víc, než by se mohlo zdát. Apple nám na letošní keynote totiž neřekl všechno, a dost možná budete velmi mile překvapeni. Ve většině případů jde o drobná vylepšení, která vám nevyrazí dech, ale přesto dokážou zpříjemnit každodenní používání iPhonu.

Na všechny z nich se chci podrobněji podívat v dalším článku, který pro vás již připravuji. Pokud se tedy chcete o iOS 17 dozvědět maximum informací, tak nezapomeňte Český Mac pravidelně sledovat. Prozatím si můžete prohlédnout níže přiloženou galerii se screenshoty z iOS 17 doplněnou o krátké postřehy.

Nová osobní vizitka

Fotka a plakát kontaktu je nová funkce, kterou najdete v aplikaci Kontakty. Vaší osobní vizitku si nyní můžete vyšperkovat o fotografii se jménem, kterou pak můžete dál upravovat za pomoci barevných efektů. Váš osobní plakát se pak zobrazí každému uživateli – funguje pouze v rámci Apple ekosystému, na Androidu se osobní poster nezobrazí – kterému zavoláte.

Měsíc pod drobnohledem

Další vylepšení jsem objevil v nativní aplikaci Počasí, kde nově najdete sekci, která je věnována Měsíci. Na úvodní obrazovce vidíte několik základních údajů o nasvícení, kdy bude příští východ měsíce a nejbližší úplně. Po rozkliknutí se ovšem dostanete na podrobnější zobrazení, kde si dokonce můžete na časové ose zobrazovat aktuální fáze doplněné o efektní animaci.

Zaznamenejte svou náladu

Mírného přepracovaní se dočkala aplikace Zdraví. Její rozhraní působí svěžejším dojmem a celkově je opět o něco příjemnější na používání. Do seznamu kategorií přibyla položka “Dušení stav”, kde si nově můžete zaznamenávat vaše aktuální rozpoložení a náladu. Tak trochu se domnívám, že to bude souviset s další generací Apple Watch.

Nové ovladače v aplikaci Domácnost

Pokud na iPhonu používáte aplikaci Domácnost, tak v tom případě vás jistě potěší předělané ovladače. V případě osvětlení došlo ke změnám v nastavení barev, které je nyní podrobnější a opět o něco intuitivněji řešené.

Intimnější Safari

Internetový browser Safari dostal nový režim anonymního prohlížení. Pokud z anonymního režimu vyskočíte, dojde k jeho uzamčení. Zároveň je ještě bezpečnější a chrání vás před pokročilými formami sledování.

Aplikace Kondice

Menších změn doznala i aplikace Kondice. Nově vidíte jinak řazené výzvy a hlavně máte lepší přehled o kamarádech, s nimiž sdílíte pohybové aktivity.

Sledování stavu v iOS 17

Za mě nejlepší funkcí, která se do iOS 17 dostala, se jmenuje Sledování stavu. Tu naleznete v aplikaci Zprávy. Příkladem využití může být například scénář, kdy si půjdete ven zaběhat či vyrážíte na delší cestu a chcete svým nejbližším či rodině dát možnost, se dozvědět, zda vše proběhlo v pořádku. Jestliže po předem nastaveném intervalu nepotvrdíte svůj příchod, nebo spustíte na iPhonu nouzové volání, druhá strana se o tom okamžitě dozví formou notifikace. Zároveň uvidí vaši aktuální polohu a zbývající kapacitu baterie. Osobně to považuji za užitečnou vychytávku, která se hodí v řadě situací. Využít ji můžete například když budete vyrážet na motorku, kolo, do přírody, sportovat, zkrátka vždy, když budete mít pocit, že vám může hrozit nějaké nebezpečí. Tohle se opravdu hodí.

Co na novinky v iOS 17 říkáte a která z nich vám udělala největší radost? Nebo víte o dalších, které stojí za zmínku? Dejte mi vědět v diskuzi pod tímto článkem. Na závěr si vás dovolím ještě jednou upozornit, že vývojářská beta verze iOS 17 je sice poměrně stabilní, ale stále je plná nedodělků a chyb. Rozhodně byste ji proto neměli instalovat na své primární zařízení.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button