Apple nepřímo potvrdil, že další Mac s Apple Silicon dostane TrueDepth kameru s podporou Face ID

Technologie Face ID se stala nedílnou součástí posledních iPhonů a také iPadu Pro. Pokročilé rozpoznávání obličeje tak do jisté míry nahradilo starší systémy využívají biometrickou čtečku otisků Touch ID. A přestože Face ID zatím nenajdeme na žádném počítači Mac, dosavadní zjištění naznačuje, že se to může již velice brzy změnit.
V poslední beta verzi macOS Big Sur se totiž objevila nová část kódu obsahující podporu takzvané “PearlCamera“. Tímto termínem Apple interně označuje TrueDepth kameru a obecně celý modul Face ID, který se poprvé objevil u iPhonu X v roce 2017.
Rozšíření zahrnuje prvky jako “FaceDetect“ či “BioCapture“ což jasně potvrzuje, že Apple připravuje operační systém macOS na práci s technologií Face ID. Je zároveň důležité zmínit, že implementace je stále v počáteční fázi, takže může ještě nějakou dobu trvat, než Apple skutečně ohlásí nový Mac s TrueDepth kamerou na palubě.
Face ID v Macu bude podmíněno novými procesory
Aktuálně nabízí biometrickou čtečku otisků pouze MacBook Air a MacBook Pro. Integrace Face ID do Maců by rozhodně přineslo vyšší míru komfortu, a to zejména u iMacu, který nemá integrovanou klávesnici.
Pokud jde o předpokládaný termín uvedení, tak lze s jistotou říci, že půjde o model s avizovaným ARM procesorem Apple Silicon. Jde totiž o to, že pro fungování Face ID je nutná přítomnost Neural Enginu, který je nativní součástí posledních čipsetů z rodiny A-xx. Face ID totiž analyzuje podrobnosti o obličeji uživatele pomocí složitých modelů strojového učení, které zpracovávají koprocesorové jednotky na samotném čipsetu.
Co se týče fungování, tak lze očekávat, že Face ID na Macu bude pracovat stejně, jako to známe z iPhonu. To mimo jiné znamená, že díky TrueDepth kameře dostanou Macy další funkce spojené s vytvářením animovaných Memoji a aplikacemi pro rozšířenou realitu.