Již v pátek Elon Musk představí funkční verze čipu Neuralink. Implantát do mozku má pomoci hendikepovaným lidem
Elon Musk se svoji firmou Neuralink pracuje na čipu, který by fungoval jako čtečka myšlenek. Na tomto čipu pracují inženýři již přes 4 roky a tento pátek bude k vidění první funkční verze. Tento čip by měl v prvních fázích sloužit hlavně lidem s různými typy tělesných hendikepů. Čip by zároveň fungoval jako ovladač pro řadu chytrých zařízení. Elon Musk sám řekl, že cílem projektu Neuralink je, aby se s ním dal ovládat například mobilní telefon a počítač.
Na pátečním představení by se také měly objevit zmínky o druhé generaci robotické ruky, s podporou nového typu rozhraní Neuralink.
Musk je známý hlavně díky svým větším společnostem, jako je Tesla a SpaceX. Projekt Neuralink sice nedosahuje takových rozměrů, nicméně má obrovské ambice. Firma chce svůj čip propojit s mozkem prostřednictvím flexibilních elektrod, které by byly tenčí než lidský vlas.
Tato metoda má zabránit možnému poškození, ke kterému může dojít typem spojení, který se momentálně používá u jiných aktuálně používaných řešení. Implantace takto tenkých elektrod je ale velmi komplikovaná záležitost. Proto firma vyvíjí také vlastního robota, který by tuto práci odvedl precizně a bez jakéhokoliv ohrožení pacienta. Musk dále prozradil, že pokud vše půjde podle plánu, tak v budoucnu bude možné provést vložení čipu bez přítomnosti jakýchkoliv anestetik.
Mnoho neurologů Muskovu práci ocenilo. Čipy by totiž pomáhaly lidem s neurologickými potížemi. Ostatní ale varují, že používání podobných technologií je stále v nedohlednu a předpoklady Elona Muska jsou až moc optimistické. Neuralink však uvádí, že by první verze čipů chce společnost začít implantovat na konci roku 2020. To mimo jiné znamená, že interní testování musí již nějakou dobu běžet.
Živý přenos se bude konat tento pátek o půlnoci. Informace, kde půjde přenos sledovat ještě nebyla oznámena, ale nejspíš se tak stane na oficiálním YouTube kanálu firmy.