Novinky

V Japonsku sestrojili robotickou kachnu, která pomáhá zemědělcům udržet rýžová pole bez plevelu

Japonští pěstitelé rýže používali po staletí kachny jako přirozenou alternativu k pesticidům. Kachny totiž při plavání po zaplavených rýžových polích roztrhávají svýma nohama plevel, žerou hmyz a výkaly přidávají další hnojivo. Nebyli by to ovšem Japonci, aby nepřišli s robotickou alternativou.

V tomto případě se o ni postaral inženýr pracující pro automobilku Nissan, který ve volném čase sestrojil speciálního robota. V současné době probíhá testování jednoho prototypu v prefektuře Yamagata na severovýchodě Japonska. Ačkoli jde o čistě soukromý projekt bez ambice pro budoucí komercializaci, je přesto fascinující vidět, v jakých oblastech lze využít moderní technologie.

Robot disponuje zaobleným krytem s párem roztomilých (a zřejmě nefunkčních) očí. Robot dostal jméno Aigamo podle plemene kachen běžně používaných na rýžových polích. Celé zařízení váží 1,5 kilogramu a má velikost většího robotického vysavače. Dva rotující gumové kartáče na spodní straně pak fungují jako kachní nohy, které okysličují vodu a zabraňují zakořenění plevele.

Video s popisem funkcí a komentářem autora si můžete prohlédnout výše. Bohužel k němu nejsou anglické titulky, které by vysvětlovaly bližší podrobnosti. V každém případě je zajímavé sledovat, jakým způsobem lze mixovat tradiční a nové zemědělské techniky. V Japonsku se již delší dobu potýkají s klesající spotřebou rýže a stárnoucí populací, která již políčka nemůže či nechce obdělávat. Nasazení robotických pomocníků tak může pomoci tomuto kulturně významnému průmyslu přežít také v 21. století.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button