Tipy a triky

Reverzní nabíjení v iPhonu 15: jak jej používat a kdy dává největší smysl

  • Reverzní nabíjení umí v nouzi vytrhnout trn z paty
  • Zázraky od toho nečekejte, je pomalé a neefektivní
  • Hodí se zejména na dobíjení drobné elektroniky

Jednou z největších novinek řady iPhone 15, je přechod na USB-C rozhraní, které nahradilo již dosluhující Lightning. USB-C s sebou přináší řadu výhod zahrnující například snazší nabíjení stejným kabelem, jaké používá většina ostatních zařízení. Zmínit si zaslouží také možnost připojení nejrůznějších periferií, jako jsou monitory, externí SSD disky a další. Dalším, poněkud přehlíženým benefitem USB-C v iPhonech je také podpora reverzního nabíjení.

Je zároveň dobré zmínit, že funkcí reverzního nabíjení disponují všechny modely představené v loňském roce – iPhone 15 (Plus) a iPhone 15 Pro (Max). Osobně tuto funkci používám na svém iPhonu 15 Pro Max sporadicky. Je však pravdou, že když k tomu dojde, pokaždé mám obrovskou radost, že něco takového můj smartphone umí.

Bylo by bláhové si myslet, že vám iPhone dokáže nahradit běžnou powerbanku. To rozhodně nedokáže a ani to tak nebylo nikdy zamýšleno. Reverzní nabíjení dává největší smysl v momentech, kdy potřebujete narychlo dobít drobnou elektroniku a další příslušenství. Přítomnost reverzního nabíjení jsem nejčastěji ocenil zejména na cestách, když jsem chtěl poslouchat hudbu, ale měl jsem vybité AirPods. V takový moment stačilo vzít kabel, oba produkty propojit a během pár minut bylo po problému. Kromě AirPods můžete můžete samozřejmě nabíjet prakticky jakákoliv jiná sluchátka.

Reverzní nabíjení má určitá specifika

Pokud se však rozhodnete používat reverzní nabíjení, je třeba mít na paměti ještě jednu důležitou věc. Přenos energie z baterie iPhonu je omezen na výkon 4,5W, takže nelze počítat s kdovíjak rychlým nabíjením. Když se dostanete do situace, kdy budete chtít nabít z iPhonu další iPhone, tak funkci powerbanky vždy převezme zařízení, které je nabito na vyšší kapacitu.

Typickou vlastností reverzního nabíjení, nízká efektivita. Z toho důvodu se tedy vyplácí používat tuto funkci pro „přicucnutí“ sluchátek a jiných gadgetů s malým akumulátorem. Dobíjení smartphonu funguje v tomto ohledu stejně spolehlivě, ale rozhodně nečekejte zázraky. Spíše to berte jako nouzové řešení, když například vašemu kamarádovi dochází v iPhonu baterka a vy mu chcete pomoci. Pro co možná nejefektivnější přenos energie se také vyplatí použít co možná nejkratší kabel, čímž snížíte energetické ztráty.

Funkce reverzního nabíjení není rozhodně dokonalá. Jde o pomalý a neefektivní způsob přenosu energie, ovšem pokud jste zrovna v terénu a nemáte po ruce powerbanku, dokáže vám doslova vytrhnout trn z paty.

Pokud vlastníte iPhone 15 / iPhone 15 Pro, budu moc rád, když mi do diskuze napíšete, zda jste už reverzní nabíjení někdy použili a co na něj říkáte.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button