Recenze monitoru Xiaomi Mi Curved Gaming 30: 200 Hz na práci i zábavu
Obrazovky, monitory, displeje. Synonymum technologie, která tvoří pomyslný most mezi člověkem a digitálním světem. Brána do světa jedniček a nul je jednou z nejdůležitějších interakcí s moderními zařízeními a není proto divu, že během posledních deseti let doznaly zobrazovací technologie obrovského pokroku. Pryč jsou doby těžkopádných CRT obrazovek nebo naopak malých 15palcových LCD panelů, které pravděpodobně pamatuje většina uživatelů z přelomu milénia.
Nastupující trend ultra-širokoúhlých monitorů dává tušit, kudy se bude ubírat směr v následujících letech. Abychom byli stále v obraze, a to doslova, rozhodli jsme se otestovat 30palcový Xiaomi Mi Curved Gaming, jednoho z nejlevnějších zástupců v segmentu zakřivených ultrawide monitorů s 200Hz obnovovací frekvencí.
Kapitoly článku
Obsah balení: vše, co je potřeba
Balení monitoru od Xiaomi obsahuje vše, co bychom čekali – tedy samotný 30palcový monitor, kovový stojan – umožňuje pouze náklon monitoru, nelze regulovat výšku, 48W adaptér, display port kabel s podporou obnovovací frekvence 200 Hz, šrouby pro uchycení do držáků dle standardu VESA (75×75 mm) a uživatelskou příručku. Po vybalení je jen potřeba přišroubovat vertikální stojan k podstavě pomocí otočného šroubu a následně připojit k samotnému monitoru. Vše je intuitivní a jednoduché, v případě potřeby navíc pomůže přiložený manuál.
Design: zahnutý elegán bez rušivých elementů
Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor se svou úhlopříčkou 30 palců není zase takový macek, jak by se na první pohled mohlo zdát. 76,8 cm na monitor zní sice poměrně působivě, v úvahu ale musíme vzít poměr stran, který je zde 21:9. K výhodám, či nevýhodám takového formátu, se ještě dostaneme. Nyní se vraťme zpět k samotnému designu. Co mě na první dobrou zaujalo, je čistý, ničím nerušený vzhled. Přední strana monitoru je z jeho vrchní, levé i pravé části zcela symetrická, pouze dolní část je tvořena „bradou” z matného plastu (zřejmě kvůli pětici ovládacích tlačítek, které najdeme vespod na pravé straně).
Všechna tlačítka jsou snadno dostupná a poskytují uživateli očekávanou mechanickou odezvu. Zadní stranu pak tvoří logo výrobce a pětice portů – napájení, HDMI 1.4, HDMI 2.1, DP 1.2 a audio port v podobě klasického 3,5mm jacku. Všechny porty jsou elegantně ukryty pod magnetickou plastovou krytkou, a i díky tomu působí Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor celistvým a opravdu elegantním dojmem.
200Hz IPS panel? Pro hry jak stvořené
Nyní se dostáváme se k tomu nejzásadnějšímu, co monitor nabízí. A tím je bezesporu obnovovací frekvence 200 Hz (potěší fakt, že přímo v balení nalezneme DP kabel, který danou frekvenci podporuje, není tak potřeba dokupovat nic dalšího). Ale zpět k obnovovací frekvenci. Osobně jsem až donedávna zastával názor, že cokoliv nad 60 Hz je zbytečné, protože oko to přece stejně nepozná. Nemohl jsem být dál od pravdy. Předem podotýkám, že nejsem žádný profi gamer a zcela jistě tak nedocením maximální obnovovací frekvenci při esportových titulech á la Counter Strike nebo Fortnite.
Nicméně, mezi námi, hrát třeba Forzu Horizon 5 na nějakých 120-140 FPS spolu se zakřivením, které monitor poskytuje, je opravdu zážitek a jen těžko se popisuje. Tohle je třeba vidět na vlastní oči. Stejně tak Flight Simulator 2020. Zde ani tak nešlo o zobrazovanou frekvenci (i když oněch 90-100 FPS bylo příjemně plynulých), ale hlavní předností bylo ono zmíněné zakřivení obrazovky a o to přirozenější pohled a vtáhnutí do hry, které si prostě oblíbíte.
I s grafikou od Nvidie běží vše na jedničku
Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor podporuje technologii AMD FreeSync Premium, která synchronizuje obnovovací frekvenci monitoru (počet obnovení obrazu každou sekundu) se snímkovou frekvencí grafické karty (počet vykreslení obrazu grafickou kartou každou sekundu). Tato technologie je k dispozici u grafických karet od výrobce AMD.
Přestože mám v počítači grafickou kartu od Nvidie (3060 Ti od Asusu), žádného, byť sebemenšího, trhání obrazu jsem si při hraní nevšiml. Pokud se na monitor díváte ze standardní vzdálenosti, nevšimnete si ani rastru. A to i přesto, že Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor při úhlopříčce 30 palců nabízí relativně nízké rozlišení 2560 x 1080 pixelů. Nutno podotknout, že jsem zvyklý na 23,8palcový displej s 4K rozlišením a v tomto ohledu jsem tak trochu rozmlsaný dvojnásobnou jemností. Přesto jsem však z hranice 75-100 cm jemnost displeje neřešil.
Na práci i zábavu. S úpravou fotek ale příliš nepočítejte
Přestože je monitor určen převážně pro hraní her, lze na něm samozřejmě i pracovat nebo konzumovat obsah nejrůznějšího typu. Typicky tak například potěší možnost otevření dvou plnohodnotných oken vedle sebe nebo sledování filmů u kterých nevidíte žádné černé pruhy po stranách. To vše navíc podporuje jas, který je zde manuálně nastavitelný až na 300 nitů a typický kontrastní poměr 3000:1 – typické hodnoty pro nejpoužívanější IPS panely.
Jediné větší mínus vidím v případech, kdy bychom se rozhodli upravovat fotky. Samozřejmě to lze, ale monitor podporuje pouze 99% sRGB barevné spektrum a při případné úpravě fotek do tisku nedostaneme věrné podání barev. To je ale jenom můj osobní povzdech z pohledu fotografa amatéra, protože tenhle monitor je určen především k hraní her a už z podstaty jeho vzniku nemá žádné ambice pro editování fotografií. Nicméně, při nenáročné práci s grafikou, vytvářením náhledových obrázků například na YouTube, či další sociální sítě, nebudete mít žádný problém.
Ovládání a funkce – vše potřebné na jednom místě
O pětici tlačítek na spodní části monitoru už jsme se zmínili na začátku. Tlačítka samozřejmě slouží k rychlému přístupu do samotného menu monitoru. Najdeme zde typické nastavení jasu, kontrastu, teploty barev, poměr stran obrazu (21:9, 1:1 nebo automatické přepínání – slouží hlavně pro zařízení, které zatím neumějí využít právě širokoúhlé zobrazení – typicky herní konzole).
Nechybí ani rychlá volba obrazu v obraze nebo rozdělení obrazovky na dvě stejné části. Na jedné straně tak můžete mít spuštěný počítač a na druhé například konzoli. Já jsem zkoušel připojit stolní PC pomocí DP a MacBook pomocí HDMI a právě macOS odmítal dané přizpůsobení a obraz byl deformovaný.
Jestli jde o softwarovou chybu MacBooku nebo monitoru, neumím odhadnout. Windows 11 ale neměl žádný problém a zobrazoval se korektně. V nastavení nechybí ani volba jazyka (čeština chybí, což může být pro někoho překážkou), ovládání hlasitosti nebo vytvoření zkratek.
Zkratky přijdou vhod
U vytvoření zkratek se na chvíli zastavíme. Po zmáčknutí jakéhokoliv tlačítka, vyjma toho pro zapnutí/vypnutí monitoru, se objeví menu o 4 položkách, přičemž dvě z nich jdou personalizovat. Na výběr máme aktivaci FreeSync Premium, ovládání jasu, kontrastu, teploty barev, rychlé volby zobrazovacích režimů, zdroje obrazu nebo ovládání hlasitosti připojených reproduktorů a sluchátek pomocí audio konektoru.
Po zvolení jsou tak vybrané funkce snadno a rychle dostupné ihned po stisknutí kterékoliv ze zmiňovaných 4 tlačítek. Já osobně jsem si pro zkratky zvolil ovládání hlasitosti audio konektoru a jasu displeje a nejpoužívanější nastavení mám tak hned po ruce.
200Hz prohnutý UWD monitor za 5 990 korun? Tady není o čem
Nestává se často, abych byl z nějakého produktu takhle nadšený. O to více, když v nějakém ohledu zaostává – teď mluvím především o vlastní potřebě editace fotografií, na které, jak jsme si již řekli, určitě existují lepší zařízení. Jenže 30palcový Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor není k této činnosti určený. Pokud budeme opravdu objektivní a vezmeme v úvahu všechny aspekty, pro které byl navržen, tak musí všechna kritika stranou. Jasně, mohli bychom se bavit o možnosti vyššího jasu a s tím spojenou podporu HDR, napájení periferií přes USB-C a dalších vylepšeních, ale ne v této cenové relaci.
Za 5 990 korun jde z mého pohledu o bezkonkurenční ultrawide monitor, který potěší především 200Hz IPS displejem, dostatečnou konektorovou výbavou a elegantním, ničím nerušícím, designem.
Koukám, že Xiaomi dělá už kdeco. Za 6 tisíc hezky vybavený monitor, takže proč ne. Rozlišení mi ale přijde na dnešní dobu opravdu nízké.
Já ten monitor mám, ale NENÍ to IPS. Je to pravděpodobně chyba popisu, ale je to VA. Ze strany se začne obraz měnit do modrého nádechu – typycké pro VA. To rozlišení je ale naprosto dostačující, nezatěžuje tolik GPU, a nepoznáte rozdíl od 2k/4k, pokud u něj nebudete 15 cm blízko. 200hz je ale božská hodnota.
Dobrý večer pane Pravdo,
děkuji Vám za hezkou recenzi a mám na Vás prosbu. Monitor bych chtěl koupit synovi a zajímalo by mě, jaký má zvukový výstup, tedy jak k němu připojit reproduktory.
Děkuji Vám.
Hezký den,
v prvé řadě bychom chtěli poděkovat za pozitivní zpětnou vazbu na recenzi – to nám vždy udělá velikou radost. 🙂 Monitor má klasický 3,5mm audio jack, do něhož lze připojit buď sluchátka či reproduktory.