Recenze Philips Fidelio L3: sluchátka co hrají nejvyšší ligu
Žijeme v době moderních technologií a tradiční kabel pomalu ale jistě zastiňuje bezdrátové rozhraní témeř ve všech oborech. Co se týká sluchátek, nebo audia obecně, výrobci mobilních telefonů nás tlačí do bezdrátových sluchátek již několik let a myslím si, že brzy klasická drátová sluchátka vymizí úplně. Dnes se podíváme na bezdrátové sluchátka Philips Fidelio L3, která cílí na ty nejnáročnější uživatele.
Kapitoly článku
Obsah balení: solidní výbavička
Když jsem sluchátka rozbaloval, přišel jsem si jako bych byl ve snu. V krabici je totiž snad naprosto vše, co si jen můžete přát. Samozřejmostí jsou samotná sluchátka a nabíjecí USB/USB-C kabel, dále zde ale nalezneme 3,5mm jack, adaptér do letadla, pevné pouzdro pro přenášení sluchátek a sáček proti poškrábání.
Zpracování & Design: prémiovost na prvním místě
Přiznám se, že se jedná o první sluchátka od Philipsu, které jsem měl možnost testovat, ale rozhodně na mě udělaly skvělý první dojem. Konstrukční zpracování sluchátek bych hodnotil na výbornou. Může za to velký podíl kovových částí, které designově doplňují matné kožené detaily. Hlavový most je právě potažen z horní části onou kůží, do které je vyryt název sluchátek – Fidelio L3.
Konstrukce sluchátek opravdu stojí za vyzdvihnutí a díky již zmiňovaným kovovým částem působí sluchátka velice pevně. Vysoký komfort při nošení sluchátek Philips Fidelio L3 zaručují opravdu velké náušníky, které jsou vybaveny paměťovou pěnou a potaženy kůží Muirhead. I přesto, že sluchátka mají kulaté mušle, jejich velikost nádherně obepne celé uši a tak rozhodně nehrozí žádný diskomfort. Ten nehrozí ani přes vyšší váhu sluchátek, která je 360 gramů.
Ovládání: vše při starém
Vzhledem k tomu, že používám AirPods a Apple Watch, jsem zvyklý, že veškeré ovládání sluchátek a audia hrajícího v nich se odehrává na mém zápěstí, případně až v telefonu. Philips Fidelio L3 lze ovládat přímo ze sluchátek samotných. Na pravé mušli totiž nalezneme dotykovou plochu, na které se můžeme vyřádit pomocí spousty gest, kterými sluchátka ovládáme. Krátkým klepnutím spustíme/pozastavíme skladbu, tahem doprava/doleva můžeme přeskakovat mezi jednotlivými skladbami, vertikální tahy pak upravují hlasitost přehrávání.
Takhle napsané to může vypadat krásně, ale opět to dopadlo jako u většiny takových sluchátek. Téměř nikdy se mi nepovedlo trefit na první pokus gesto, které jsem opravdu chtěl trefit. Skončil jsem tedy vždy při starém dobrém ovládání přes Apple Watch. Jediné, za mě velice užitečné, gesto je přidržení mušle celou dlaní, které zapříčiní vypnutí přehrávané skladby a zapnutí režimu propustnosti.
Na pravé mušli pak nalezneme dvojici hardwarových tlačítek. Jedním z nich můžeme přeskakovat mezi režimem propustnosti, aktivním potlačení hluku, nebo vypnutým režimem. Samozřejmostí je dostupná aplikace, ve které si již tradičně můžete upravit ekvalizér, nastavení aktivního potlačení hluku a další funkce. Musím pochválit design a jednoduchost aplikace.
Zvuk & Výdrž: potěší i náročné posluchače
Zvuk který vás pohltí a nebude chtít pustit. Tak bych jednoduše popsal zvukový projev Fidelio L3. Základním kamenem tohoto úspěchu jsou velké náušníky, které skvěle obepnou celé uši a díky tomu si vychutnáte každičký tón. Novinka z dílen Philipsu klade velký důraz na hloubky, které začínají již na hranici 7 Hz. Musím ale dodat, že Fidelio L3 nejsou přebasovaná sluchátka, z kterých vám bude dunět hlava ještě druhý den. Bez problému rozeznáte veškeré instrumenty a hlasy.
Abyste slyšeli věrné tóny svých oblíbených skladeb Fidelio L3 přicházejí s podporou maximální možné kvality hudebních souborů. Sluchátka podporují Hi-Res Audio a aptX HD. Jak jsem již zmiňoval výše, zvuk i ANC si můžete uživatelsky upravit v mobilní aplikaci. Pokud jste nikdy sluchátka s ANC nevlastnili, budete v tomto případě rozhodně spokojeni. Pokud už ale nějaké zkušenosti s aktivním potlačením hluku ve sluchátkách máte, tak můžete narazit na drobné nedostatky. ANC v modelu Fidelio L3 rozhodně není špatné, ale na druhou stranu jsem už slyšel i lepší utěsnění okolního ruchu.
Co se týká výdrže sluchátek, rozhodně vás nenechají ve štychu ani při delší cestě. Jejich výdrž se totiž pohybuje okolo 38 hodin. Při zapnutém ANC potom okolo 32 hodin. Takže i při zapnutém ANC budete sluchátka nabíjet jednou, maximálně dvakrát týdně, což je naprosto skvělé. S pohodlností nabíjení vám pomůže USB-C konektor, kterým sluchátka disponují. Nabíjení zcela vybitých sluchátek vám potom zabere necelé dvě hodiny.
Závěrečné zhodnocení
Philips Fidelio L3 patří mezi ta kvalitnější sluchátka, která si pořídíte, pokud si chcete hudbu opravdu vychutnávat. Sluchátka skvěle drží tvar a nijak neskřípou díky pevnému kovovému zpracování. Zároveň jsou ale na hlavě pohodlná a dobře sedí na hlavě. Zvuk nových Fidelio L3 je vybalancovaný pro všechny hudební žánry od rocku, přes techno, až po klasickou hudbu. Výbava, kterou naleznete v krabici, je už pouze třešnička na dortu. Propojení s vaším zařízením pak zajišťuje Bluetooth ve verzi 5.1. Cenovku těchto sluchátek Philips nastavil na 9 799 korun (v době psaní recenze), což lze s ohledem na výbavu a zvukový projev považovat za zcela adekvátní částku.
Cením, že se Philips pustil do prémiový kategorie sluchátek, kde to zatim válcuje Sony a B&O. Je mi jasný, že jde o jinyou kategorii, ale zajímalo by mě porovnání s AirPods Max.
AirPods Max u mě vedou díky jejich jednoduchosti – párování, používání, ekosystém Applu. Zvukově ale tak rozdílné nejsou. Fidelio L3 mají výhodu v nastavitelném ekvalizéru v aplikaci. AirPods naopak vedou v kvalitě ANC.