Novinky

Parta vědců z MIT se pochlubila smečkou robotických psů. Do pár let z nich chtějí mít poslíčky a záchranáře

Rozdíl mezi dítětem a dospělým člověkem je pouze v ceně jeho hraček. Tak nějak by se dalo popsat řádění inženýrů z biomimetické laboratoře MIT. Parta tamních kolegů se totiž rozhodla vyvenčit devět čtyřnohých robotů Mini Cheetah. Pokud vám přijdou tihle kovoví mazlíčci povědomí, jste na dobré stopě. Jde totiž o zmenšenou verzi robota Spot od společnosti Boston Dynamics. Mini Cheetah je v podstatě jeho zmenšenou kopií, kterou na MIT používají k výzkumu a vývoji nejrůznějších technologií.

Mini Cheetah pohání 12 elektromotorů, díky nimž se robot může rozběhnout rychlostí až 10 km/h, respektive 2,5 metru za sekundu. Pohotovostní hmotnost činí 9 kilogramů, což výrazně usnadňuje transport a nejrůznější formy pokusů. Aktuální verze disponuje modulární konstrukcí, díky čemuž lze snadno a rychle vyměnit poškozené části.

Mini Cheetah toho snese hodně

Mezi hlavní přednosti těchto malých robotů patří odolnost vůči pádům a dalším formám poškození. Design je navržen tak, aby Mini Cheetah zvládl přežít velmi hrubé zacházení a zároveň nabídl široké spektrum pohybů. Důkazem je přiložené video, v němž roboti běhají, skáčou či dokonce metají salta, za která by se nestyděl ani trénovaný atlet.

Čtyřnozí roboti se stávají čím dál častějším cílem výzkumníků po celém světě. V dohledné době se počítá s jejich nasazením do celé řady odvětví. Nejnadějněji se jeví průzkumné činnosti, kde podobní roboti zvládnou zastoupit člověka. Pokud se podíváme ještě o pár let dále, dost možná se objeví v roli poslíčků doručujících menší zásilky.

Zde se ovšem sluší dodat, že přes vynikající flexibilitu a průchodnost terénem zatím neexistuje spolehlivý software pro autonomní chování. Chytrost současné verze začíná a končí u několika automatizovaných funkcí, jako je strážní režim a základní orientace v prostoru, kterou lze přirovnat k té, jakou má váš chytrý vysavač.

Je však pouze otázkou času, kdy software dospěje do takové fáze, aby s ním čtyřnozí roboti mohli „vyrazit do ulic“ a začít třeba hlídat obchodní centra či obsluhovat vrtné plošiny na moři. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button