Novinky

Nenápadná ale užitečná změna: Apple u nového MacBooku Air pozměnil funkce horního řádku kláves

V úterý nám Apple prostřednictvím předem nahrané prezentace představil další novinky. Letošní podzim šlo už o třetí premiéru. Zkraje září značka v precizně natočené prezentaci odhalila nové hodinky Apple Watch Series 6, levnější alternativu v podobě Apple Watch SE a novinek se dočkala i řada iPadů. O několik týdnů později nám kalifornská značka naservírovala netrpělivě očekávané iPhony 12 a také překvapení v podobě HomePodu Mini. Když se tedy na internetu objevila pozvánka na další online premiéru, bylo jasné, že tentokrát dojde řada na počítače.

Zdroj: Apple

Už několik měsíců totiž víme, že značka plánuje osadit všechny počítače v nabídce vlastním procesorem. Ten Apple pojmenoval M1 a jako první jej dostal MacBook Air, MacBook Pro a Mac Mini. Design oblíbených laptopů zůstal beze změn. Tedy alespoň na první pohled. Ti pozornější si totiž všimli toho, že nový MacBook Air má oproti svým předchůdcům trochu jinou klávesnici. Apple totiž zareagoval na změny chování svých uživatelů a přizpůsobil tomu horní řádek klávesnice, který z historické nostalgie stále patří funkčním klávesám. Protože však většina z nás už ani netuší, proč by na klávesnici měly být klávesy s tajemnými kódy F1 až F12, přiřadil jim Apple už před několika lety jiné primární funkce.

Uživatelé tak na vrchní řadě kláves například snižují jas displeje, nebo přepínají aktuálně přehrávané skladby. I zde se ovšem trendy v ovládání neustále vyvíjejí. Proto má nový MacBook Air ovládání historických funkčních kláves poskládané trochu jinak. Místo klávesy pro spuštění LaunchPadu, která byla na pozici F4, nyní najdeme hledání ve Spotlightu. F5, kde uživatelé aktuálně snižují jas klávesnice, má odteď funkci diktování. Vedlejší F6 pak aktivuje režim nerušit. Je logické, že Apple na trendy v ovládání MacBooku reaguje.

Nový MacBook Pro překypuje výkonem. V jedné věci však za starší generací s Intel procesory značně zaostává

A protože trendy velí také to, že v každé druhé větě dnes musí být emoji, věnoval Apple i roztodivným piktogramům vlastní klávesu. Respektive se o ní dělí v klávesou „fn“, která aktivovala právě dnes už nepoužívané funkční klávesy F. Odteď bude nejspíš primárně sloužit k zobrazení nabídky emoji. Tato zpráva je ovšem relevantní pouze pro zájemce o MacBook Air. Řada Pro má samozřejmě TouchBar, kde podobný problém s osazením funkčních kláves zcela odpadá.

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button