Recenze

Recenze Apple Watch Series 6: vodotrysk sice stále nemají, ale rozhodně vás nenechají chladnými

Apple Watch jsou jednoznačně již několik let nejúspěšnějšími chytrými hodinkami na trhu. Několik výrobců se snaží svými výrobky napodobit hodinky od Applu, ale marně. Kalifornský gigant drží výsadní pozici a troufnu si tvrdit, že tomu tak i několik dalších let bude. Letos po boku vlajkových Series 6 byly dokonce představeny Apple Watch SE, které zaplňují díru na trhu a jsou ideální pro méně náročné uživatele a děti všech iRodičů. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Dnes se podrobně podíváme na 44mm Apple Watch Series 6 ve vesmírně šedém provedení. Povíme si i jaké jsou nové Apple Watch Series 6 v porovnání s Apple Watch Series 5, které jsem na zápěstí nosil denně od jejich vydání v roce 2019. 

Obsah balení: ekologie na prvním místě

Jak jsem již psal v prvních dojmech, při rozbalení prvních modrých Apple Watch Series 6 v ČR, obsah balení se oproti předchozím modelům mírně pozměnil. Velmi pravděpodobně za to může ekologie, kterou Apple tak prosazuje. Kompletně celé balení je totiž z papíru, je podstatně užší, než tomu bylo bylo dříve a chybí v něm nabíjecí adaptér. 

V balení najdeme samozřejmě samotné hodinky, nabíjecí kabel, silikonový sportovní řemínek a návod k použití. Samolepky bohužel Apple k hodinkám nepřibaluje. V českých obchodech se hodinky prodávají pouze s tímto klasickým silikonovým sportovním řemínkem, který už pravděpodobně všichni známe. Případně na webu Applu si můžete pomocí Apple Watch Studio sestavit variantu hodinek a řemínku jakou chcete a hodinky vám přiveze kurýr až domů. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Já osobně po rozbalení nových modrých Apple Watch sáhl po klasičtější a pro mě lépe kombinovatelné vesmírně šedé variantě, kterou pořizuji už od Series 2. Modré sice vypadají opravdu skvěle a rozhodně si každý všimne, že máte na zápěstí novinku, ale přijde mi, že se hůře kombinují jak s řemínky, tak i s oblečením. 

Zpracování: sázka na jistotu

Tělo hodinek je vyrobeno z recyklovaného hliníku, které Apple nabízí v několika barevných variantách. Vesmírně šedá, stříbrná, zlatá a nově i námořnicky modrá a (product)RED. Apple Watch Series 6 mají displej s Ion-X sklíčkem a senzor na spodní hraně je chráněn keramickou vrstvou. Nové Series 6 jsou k dispozici ve dvou velikostech. Konkrétně ve 40 a 44 milimetrech.

Pokud znáte Apple Watch Series 4, nebo Series 5 nic zásadního se letos nezměnilo. Alespoň co se týče vzhledu. Nové Series 6 vypadají v podstatě stejně jako “čtyřky” a “pětky”. Osobně jsem používal všechny jmenované modely a “šestky” jsem měl šanci pár dní porovnat právě s “pětkami”. Když jsem dal těla hodinek vedle sebe, Series 6 mi přišly o maličko tenčí, než Series 5, byť jde nejspíše o subjektivní pocit. Jinak žádnou změnu nepoznáte.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Displej je sice stejný jako na předešlých dvou generacích. Jedná se o displej LTPO (nízkoteplotní polykrystalický oxid), což je prakticky další poddruh OLED, který umí dynamicky měnit frekvenci od 1 do 60 Hz. Applu se ale opět povedlo něco, čím nové Series 6 zdokonalil. V režimu Always On je nyní displej podstatně jasnější, při stejném odběru energie. Hlasité reproduktory se pak nacházejí na levém boku hodinek. A na pravém boku se nachází haptická korunka, tlačítko vypnutí a mikrofon. Spodní strana hodinek dostala však zcela nový snímač.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Budoucnost zdraví už teď na vašem zápěstí

Apple Watch Series 6 mají oproti předešlým generací ještě přesnější sledování tréninků ve vodě, v tělocvičně i na silnicích. Jsou to Apple Watch v nejlepší formě. A dostanou do formy i lenocha jako jsem já :-). Ať Vás baví jakýkoli druh pohybu, Apple Watch mají cvičení přesně pro vás. Vyberte si mezi jízdou na kole, běháním, jógou, tancem, plaváním, nebo čímkoli jiným. Apple Watch to dokáží změřit a veškeré info vám ihned zobrazí a pošlou do vašeho iPhonu.

Zdroj: apple.cz

Když už jsme u zdravotních funkcí, Series 6 jsou jediné Apple Watch, které umí změřit hladinu kyslíku v krvi. Zelené, červené a infračervené LEDky prosvěcují cévy v kůži zápěstí a fotodiody měří množství odraženého světla. Pokročilé algoritmy potom vyhodnocují barvu krve, která je ukazatelem množství obsaženého kyslíku. Ideálním výsledkem měření je potom 95-100%. 

Zdroj: apple.cz

Novinkou je i stále aktivní výškoměr. Ten sleduje změny nadmořské výšky v reálném čase, vevnitř i venku. Při turistických výšlapech, nebo při sjíždění sjezdovek se nyní můžete spolehnout na ještě přesnější ukazatele.

Vaše Apple Watch umí mimo měření pohybové aktivity, měření srdečního tepu změřit i EKG. Kdykoli a kdekoli. Stačí spustit aplikaci EKG a po dobu 30 vteřin přidržet prstu na korunce hodinek. Ty vám pak ukáží graf podobný jednosvodovému EKG. Hodinky vám tento graf pošlou do iPhonu, kde z něj můžete vytvořit PDF a sdílet ho se svým lékařem.

Zdroj: apple.cz

Modrá a červená, kyslík a krev.

Nové Apple Watch Series 6 přináší hned několik novinek. Jak už jsem psal výše, displej je v režimu Always On podstatně svítivější. Apple udává, že displej Series 6 je 2,5x jasnější, než na Series 5. Což jsem zaznamenal hned během prvních minut jejich používání. O čem ale už málo kdo ví je fakt, že displej nových hodinek nikdy nespí. Přejetím dolu můžete zobrazit Oznamovací centrum, přejetím nahoru Ovládací centrum anebo kliknout na jakoukoliv komplikaci. Chyták je v tom, že hodinkami nemusíte ani hnout. Kvůli jednoduchým interakcím nyní není třeba hodinky probouzet. U loňských Series 5 bylo třeba na displej nejdříve klepnout, nebo otočit zápěstí pro rozsvícení displeje.

Co se týče designu, přece jen by se tu pár novinek našlo. A to konkrétně dvě nové barvy v hliníkovém provedení. Jedná se o (product)RED a Námořnicky modrou. Ocelová verze, která u nás bohužel díky absenci eSIM nelze koupit, dostala novou zlatou a grafitovou barvu. Můžete si ale udělat výlet a zajet si pro tyto hodinky do Vídně, nebo Drážďan. Ruku v ruce jdou i novými navlékacími řemínky. Silikonový a pletený navlékací řemínek jsou hitem letošního roku a doprovází nové Series 6. Nové řemínky totiž nemají žádné zapínání a na ruku se pouze a jednoduše navlékají. Každý si může vybrat svou barvu a velikost.

Zdroj: apple.cz

watchOS 7: navržení jeden pro druhého

Více novinek přináší systém jako takový, než nové hodinky. Mezi nejočekávanější funkce patří jednoznačně měření spánku. Které mě bohužel nikterak moc neoslovilo a stále raději používám aplikaci Pillow. Nicméně je moc fajn, že hodinky touto funkcí také disponují.

Zdroj: apple.cz

Další novinkou jsou očekávané nové ciferníky. Nový systém přináší 7 nových ciferníků, které si můžete miliony způsoby upravit a přizpůsobit tak přesně svým potřebám. Novinkou také je, že nyní můžete do jednoho ciferníku vložit více komplikací od jedné aplikace. Pokud to samozřejmě aplikace umožňuje. Můžete tedy mít jeden ciferník jen na sport, jeden s informacemi o počasí apod.

Zdroj: apple.cz

Co se týče ciferníků, byly přidány i nové barvy. Konkrétně barvy všech barevných variant Apple Watch: Tmavě titanová, světle titanová, keramika, zlatá, navy modrá a další. Ciferníky jdou nově sdílet mezi dalšími uživateli pomocí iMessage.

Mezi další vychytávky nového systému patří připomínky mytí rukou. Což je v dnešní době velice užitečná věc. Hodinky poznají, když si myjete ruce a začnou odpočítávat 20 vteřin. Pokud skončíte dříve, upozorní vás na to. Pokud dodržíte 20 vteřin, pochválí vás. Dále vás hodinky upozorní, pokud se nacházíte v příliš hlasitém prostředí. Mohlo by to poškodit váš sluch a hodinky to vědí a upozorní vás na to.

Zdroj: apple.cz

Každodenní společník

Apple Watch používám denně již od Series 2. Za těch několik let jsem si na ně tak zvykl, že už bez nich nedám ani ránu. I když si to nechci přiznat, dá se říct, že jsem na jejich používání závislý. Poznal jsem to v okamžik, kdy jsem na klasických hodinkách začal kroutit korunkou pro zesílení hlasitosti mých AirPods. Apple Watch mi usnadňují práci a šetří mi čas. Telefon mám totiž nastavený tak, že mě nijak neruší. Vibrace i zvuky mám kompletně vypnuté. Důležitá upozornění mi přijdou na zápěstí, kde s nimi mohu ihned pracovat. Zbylá upozornění dostanou svůj prostor až tehdy, kdy já budu chtít.

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Výhodou je také fakt, že řemínky ze starších, klidně i prvních Apple Watch pasují i na nejnovější Series 6. Pro upřesnění doplním, že musí jít o stejnou velikost hodinek. Tedy 42 a 44mm nebo 38 a 40mm. Právě menší variantu často volí dámy, pro které by tento fakt mohl být důležitý. I když se musím přiznat, že i jako muž mám pěknou sbírku krytů a řemínků.

Resumé: nejsou hodinky jako hodinky

Co se týče baterie, Apple udává, že všechny hodinky stejný údaj. Apple Watch vydrží až 18 hodin. Já osobně hodinky nabíjím každý večer cca 2 hodiny. Potom je mám na ruce celou noc a celý následující den. Ještě se mi nestalo, že by se během této rutiny, kterou mám cca 2-3 roky někdy úplně vybily. 

Ve srovnání s Apple Watch Series 5 jsou nové Series 6 spíše evolucí s pár novinkami, které málokdo ocení. Ale to se dalo čekat. Pokud tedy vlastníte loňské “pětky” a nepotřebujete mít to nejnovější, nebo vás to netáhne k nové modré, určitě můžete v klidu počkat na příští generaci. Ovšem pokud máte Series 4 a starší, neváhal bych a pořídil Series 6. Už jen kvůli Always On displeji, který je vážně úžasný a zvyknete si na něj během prvních pár hodin. Zhasnuté Apple Watch vám potom přijdou jako z doby kamenné. 

CeskyMac.cz (autor fotografie: Dominik Ulč)

Za mě jsou Apple Series 6 skvělou ukázkou, že Apple Watch nejsou pouze módním doplňkem, ani náramkem na měření kroků. Apple to se zdravím svých zákazníků myslí vážně a chce jim dopřát co nejpřesnější měření všech důležitých funkcí a “dokopat” vás k jakékoli aktivitě. Jasně, že díky obrovské spoustě řemínků jde i o módní doplněk, ale žádný jiný doplněk neumí tolik, co právě Apple Watch. Žádné jiné hodinky nejdou tak personalizovat, jako právě Apple Watch. Žádné jiné chytré hodinky neumí zachraňovat životy. Apple Watch jich mají na kontě již několik.

Apple Watch Series 6

8.3

Zpracování

8.5/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

8.5/10

Cena

8.0/10

Plusy

 • Skvěle čitelný Always-On displej
 • Zdravotní funkce
 • Tisíce kvalitních aplikací v AppStore
 • Odladěný systém
 • Široký výběr řemínků

Mínusy

 • Pro někoho okoukaný design
 • Stejná výdrž jako u předchozího modelu
 • Funkce oxymetru nemá zdravotnickou certifikaci

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

7 Komentáře

 1. “Series 6 mi přišly o maličko užší, než Series 5. Ale mluvím tu zanedbatelných pár milimetrech” hodně špatná formulace, neřekl bych že šestky budou užší o zanedbatelných par milimetrů 😀

  1. Dobrý den,
   máte pravdu, že formulace není příliš šťastná. Rozhodl jsem se ji tedy upravit. Od včera mám na ruce Series 6 a hodinky mi v porovnání s předchozí generací přijdou subjektivně také tečí, byť určitě nepůjde o rozdíl v řádu několika milimetrů. 🙂

    1. Tak mi to nedalo a skutečně jsou Apple Watch Series 6 opravdu tenčí (byť neaptrně) než Apple Watch Series 5, viz níže. 😉
     Tloušťka Apple Watch Series 6 činí: 10,4 mm
     Tloušťka Apple Watch Series 5 činí: 10,74 mm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button