Novinky

Nový MacBook Pro překypuje výkonem. V jedné věci však za starší generací s Intel procesory značně zaostává

Tohle nám Apple jaksi zapomněl zmínit...

Apple včera představil zbrusu nový 13“ MacBook Pro, který se jeví z mnoha úhlů pohledu jako úžasný laptop. Ono tomu tak bezesporu je, což ostatně dokazuje už samotný pohled na jeho specifikace. Klíčovou roli zde hraje čipset Apple M1, který nabízí osmijádrový procesor, až 16 GB RAM a osmijádrovou grafiku, která má být tou nejvýkonnější ve své kategorii.

Zdroj: Apple

O výkon zde nouze tedy rozhodně nebude a po této stránce musí zaplesat srdce snad každého fanouška Applu. Doslova snově pak působí údaj o výdrži. Nový 13“ MacBook Pro má zvládnout na jedno nabití až 20 hodin. Tohle je naprostá paráda.

Apple se rozhodl upustit od experimentů s konstrukcí, která zůstala prakticky stejná. Přestože to může působit tak, že 13“ MacBook Pro s čipsetem Apple M1 válcuje předchozí modely s procesory od Intelu, přeci se najde jedna věc, v níž zaostává.

Tohle nám už Apple o MacBooku Pro neřekl

Apple nám totiž zapomněl říct, že nový MacBook Pro je osazen pouze dvěma Thunderbolt / USB 4 porty. Oba konektory se nachází na levé straně, což může být za jistých okolností velká překážka. Sám používám 13“ MacBook Pro, který má 2 Thundebolt porty na obou bocích. Pokud používáte stejnou konfiguraci, tak už nejspíš chápete, kam tím mířím. Mít na každé straně k dispozici 2 konektory je doslova k nezaplacení. Člověk má díky tomu mnohem větší svobodu při nabíjení a také připojení periferií.

Zdroj: Apple

Z jedné strany tak můžete mít připojený napájecí kabel a z druhé pak hub a do něho zapojený například monitor. Je tedy obrovská škoda, že nový 13“ MacBook Pro s Apple M1 procesorem má porty pouze na jedné straně. Jde o doslova velký krok zpět, který bude řadě uživatelům trnem v oku. 

Je zároveň otázkou, proč tak Apple učinil. Na vině může být tvar a rozložení základní desky přebrané z MacBooku Air, který má taktéž pouze dva Thundebolt porty na levém boku. Na druhou stranu to nemůže být pro inženýry překážkou, kterou by nešlo vyřešit. Nabízí se také scénář, že brzy přijde další hardwarová revize, která zbylé dva Thunderbolt porty vrátí na pravý bok MacBooku Pro.

Zdroj: Apple

Jak se díváte na tuto nepříliš pozitivní změnu? Dokážete se obejít bez konektorů na obou stranách počítače, nebo to stejně jako já považujete za zbytečný přešlap? Určitě nám dejte vědět v diskuzi. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

4 Komentáře

    1. á třeba ještě nenarazil na USB-C jinde než na svých mobilech. Stolní kompy i notebooky v práci to nemají. Resp. možná notesy někde jedno Céčko ano ale neviděl jsem to nikoho používat a sám jsem tu potřebu taky nikdy neměl..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button