Novinky

Nejpozději do roka se dočkáme prvního Macu s ARM procesorem

Apple se hodlá zbavit závislosti na Intelu.

Pro Apple je typické, že se dlouhodobě snaží minimalizovat závislost na dodavatelích třetích stran. V případě iPhonů, iPadů a Apple Watch se mu to daří celkem obstojně. Pro tato zařízení si Apple vyvíjí drtivou většinu komponent v čele s čipsety, které jsou na míru šité konkrétním produktům. Pokud se ovšem podíváme do světa jablečných počítačů, tak zde se Apple musí spoléhat výhradně na Intel. Ačkoli i zde dochází k určitým úpravám, v jádru se stále jedná o prakticky totožné sady, jaké Intel dodává ostatním výrobcům.

V průběhu posledních měsíců se začaly objevovat zprávy, podle nichž Apple pracuje na vlastních ARM procesorech, kterými chce osadit své počítače. K této záležitosti se nedávno vyjádřil také analytik Ming-Chi Kuo, který dlouhodobě patří mezi velmi dobře informované zdroje s napojením na zákulisí Applu.

Vývoj nového procesoru běží na plné obrátky

Podle Kua se první Mac s procesorem typu ARM objeví nejpozději do jednoho roku. Konkrétně má jít o čipset vycházející z 5nm architektury, jejíž vývoj běží již nějakou dobu na plné obrátky.

Přechod od Intelu na vlastní ARM procesory má pro Apple znamenat obrovský posun, který platformě Mac pomůže získat větší flexibilitu. S tím ruku v ruce přijde i vyšší míra optimalizace, která bude znamenat například delší výdrž a obecně lepší zážitek při práci s aplikacemi a systémem samotným.

Na toto téma se vyjádřila i skupina renomovaných vývojářů, kteří očekávají první zmínku na letošní vývojářské konferenci WWDC. Zde by Apple mohl odhalit alespoň základní kontury o podpoře a kompatibilitě se stávající verzí platformy macOS.

Zdroj
9to5mac
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close