Novinky
Trendy

Jednou za čtyři roky: Bitcoin čeká významný milník, co přinese?

Technologie skrývající se za virtuální měnou Bitcoin je fascinující. Jde o přelomový nástroj, který před desetiletím ukázal světu alternativu k centralizovanému peněžnímu systému. Je pravdou, že nejstarší digitální měna je často prostředkem k páchání internetové kriminální činnosti, stejně jako to, že trh, který byl stvořen pro odpůrce finančního systému, nakonec ovládli velcí finančníci. To ovšem nic nemění na tom, že Bitcoin ukázal světu novou cestu. Teď Bitcoin čeká událost, kterou bedlivě sledují všichni jeho fanoušci. V minulosti vždy následoval prudký růst ceny. Bude tomu i nyní?

Bitcoin rozhodně není jedinou kryptoměnou.

Tajemstvím opředený tvůrce Bitcoinu, jehož veřejnost zná pouze pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, zabudoval do zdrojového kódu svého díla prvek, který má elektronické měně zajistit deflační charakter. Pojďme si to alespoň v rychlosti vysvětlit – klasické peníze se vyznačují tím, že jejich zásoba v oběhu se neustále zvyšuje. To má za následek inflaci. Za 10 tisíc korun jste si v roce 2000 pořídili mnohem více než dnes. Bitcoin jde zcela opačným směrem. Jeho zásoba se sice zvyšuje také, tempo uvolňování nových mincí se ale snižuje. Poptávka po Bitcoinu bude v budoucnu spíše narůstat, nabídka se naopak bude snižovat. To by mělo vyvolávat tlaky na to, aby cena Bitcoinu rostla.

Tento princip funguje díky takzvanému halvingu. Nejprve si ale musíme stručně vysvětlit systém uvolňování nových jednotek Bitcoinu a potažmo také většiny ostatních kryptoměn. Obecně se to označuje jako těžba. Ve skutečnosti ale jde o ověřování transakcí. Takzvanou těžařskou síť tvoří počítačová síť, která ověřuje prováděné transakce. Vlastně supluje funkci klasické banky a centrální banky. Proto je síť bezpečná a spravedlivá.

Proti proudu

Za ověřování transakcí, které v praxi vypadá jako řešení komplexních matematických úloh, jsou těžaři odměňováni. V případě Bitcoinu každých deset minut dostanou pevně stanovenou odměnu. Její velikost je daná. Činí 12,5 Bitcoinů. Za pár dní se ovšem sníží na 6,25 Bitcoinů, tedy přesně polovinu. A tomu se říká halving.

Bitcoin už má za sebou dva halvingy. Jeden v roce 2012 a druhý v roce 2016. Během prvního byla cena virtuální měny okolo 10 dolarů, během druhého 500 dolarů a do třetího vstupuje s cenou pohybující se okolo 10 tisíc dolarů. Bitcoin už však téměř pokořil i dvacetitisícovou metu. Z toho plyne jediné. Halving cenu Bitcoinu žene strmě vzhůru. Proto se dnes najde mnoho těch, kteří Bitcoinu prorokují cenu v řádech stovek nebo dokonce milionů dolarů.

Pravdou je ale také to, že trh Bitcoinu se za poslední čtyři roky výrazně proměnil. Tehdy trhu vládli těžaři. Nyní ovšem trh ovládli klasičtí hráči finančnictví, tedy institucionální investoři. Ti mají moc s trhem hýbat. V jejich zájmu navíc nemusí být nutně maximální cena Bitcoinu. Naopak mohou mít zájem držet jeho cenu v nižších hodnotách. Dnes není problém najít burzy, které umožňují obchodovat s finanční pákou nebo shortovat pozice. Na klasických finančních trzích jde o běžné nástroje. Bitcoin byl ovšem stvořen jako protipól tohoto světa. Lidé lačnící po zisku ovšem z Bitcoinu stvořili další finanční nástroj.

Kryptoměny: dobrý sluha, ale zlý pán

Trh navíc aktuálně zmítá nejistota. Investoři tak v současné době své prostředky budou pravděpodobně vkládat spíše do jistějších přístavů. Bitcoin je naopak považován za riskantnější nástroj. Dalším faktorem je také to, že Bitcoin už se dnes pohybuje v tisícových hodnotách. Pokud má jeho cena ještě násobně narůst, muselo by do tohoto trhu přitéct obrovské množství kapitálu a jak jsme si zrovna pověděli, to aktuálně nemusí být jednoduché. Je totiž rozdíl v tom, jestli se má cena Bitcoinu zvýšit z 500 dolarů na 5000 nebo z 10 tisíc na 100 tisíc.

Druhá možnost totiž vyžaduje přísun obrovského množství dalšího kapitálu. Oproti ostatním aktivům je však Bitcoin stále poměrně okrajovou záležitostí. Jeho celková kapitalizace dosahuje 180 miliard dolarů. Ač se to nezdá, je to ve světě financí docela málo. Desetinásobný růst je tak stále reálný, ne však úplně snadný. Bitcoin už ovšem několikrát předvedl, že zavedená pravidla a někdy i logika pro něj neplatí. Až čas tedy ukáže, jak si Bitcoin po halvingu povede.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button