Novinky

Kryptoměny: dobrý sluha, ale zlý pán

Myšlenka kryptoměn je vlastně až idylická. Platidlo, které je zcela decentralizováno a nepodléhá tak tlaku vlád ani centrálních bank – to je sen každého ekonomického liberála. Tak jednoduché to ale není. Jako všechny důležité otázky – a v ekonomii to platí dvojnásob – má všechno své důležité ale.

I peníze jsou obchodovatelný statek. Takže z podstaty věci mají i svou cenu. Ta se v případě tak netypického statku, jakým peníze jsou, vyjadřuje v poměru k cizí měně. Problém je ale v tom, že na rozdíl od dalších produktů každodenního života, není přílišné kolísání ceny peněz zrovna žádoucí. Náhlou změnu ceny mléka zkrátka lidé překousnou mnohem snáz, než nenadálý propad vlastní měny vůči zahraničním měnám. Proto máme složitě nastavený mechanismus centrálních bank, Mezinárodního měnového fondu a dalších institucí, které se o stabilitu měnových kurzů starají.

V případě kryptoměn je to však zcela jiný příběh. I jejich hodnota se vyjadřuje v cenách. Ty však, na rozdíl od tradičních měn, nikdo nehlídá a jejich cena se tvoří samovolně v prostředí volného trhu. To může znít jako skvělý nápad, který se ale v praxi může šeredně vymstít. Cenotvorba totiž není nic jiného, než střet nabídky s poptávkou. Pokud je na trhu určitého statku hodně, klesá jeho cena. V opačném případě, ve kterém se mimochodem momentálně nachází i většina krytpoměn, může zájem převyšovat aktuální nabídku na trhu a to pak tlačí cenu nahoru. Obrovský zájem o kryptoměny v čele s Bitcoinem je do jisté míry vyvolán všudypřítomností tohoto fenoménu v médiích. Jako každá mediální bublina, ale i tato časem splaskne. Cena Bitcoinu už v tu dobu bude tak vysoko, že si velká část investorů řekne dost a bude se snažit své investice opět zpeněžit. Tím vznikne výše popisovaná situace, kdy nabídka převáží poptávku a cena opět klesne. Klidně i velmi zásadním způsobem.

Vývoj ceny Bitcoinu v posledních letech

Každý správný zastánce volného trhu by v tuto chvíli namítnul, že pokles ceny vyvolá opět tlak na zvýšení poptávky po Bitcoinech a dalších virtuálních měnách a ten cenu vyžene zpátky nahoru. Stát se to samozřejmě může. Dalším faktorem přimlouvajícím se k názoru, že cena Bitcoinu bude v dlouhodobém horizontu už spíše jen růst, je fakt, že množství jeho vytěžených jednotek se bude v průběhu času už jen snižovat s tím, že úplně poslední Bitcoin se na trh uvolní v roce 2140. Bitcoiny se na trh totiž uvolňují postupně na základně předem určeného algoritmu. Trend uvolňování nových jednotek virtuální měny je nastaven tak, že její vytěžené množství bude už jen klesat, přičemž drtivá většina Bitcoinů se na trh dostane do roku 2030. Náklady na těžbu už tak budou jen strmě stoupat a těžit nové Bitcoiny bude stále náročnější. 

Všechny tyto aspekty dělají z Bitcoinu nástroj vhodný k investici. Určený ale spíše otrlejším hráčům. Vždyť i investiční guru Warren Buffett se nechal slyšet, že se od kryptoměn raději drží stranou. Koneckonců se jedná spíše o obchodovatelnou komoditu. Jako měna je však Bitcoin, potažmo každá kryptoměna, potenciálně velmi nebezpečný nástroj. Na rozdíl od tradičních a autoritami hlídaných měn, totiž nemá nikdo jistotu, jaká bude jejich hodnota zítra.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

3 Komentáře

  1. Co je to, prosím Vás, vysoká cena btc? Kdo koupil za dolar, pro toho byla vysoká za 800 $, kdo koupil za 15 000 $…atd. Kdo jsou ti investoři, co si najednou řeknou dost? 🙂 Co je drahé, jsou poplatky a co je problém, je pomalost ověřování. Strašení “mediální bublinou” už začíná být taky trochu nuda.
    Myslím, že rizika investice všichni znají. Problém vidím spíš v tom, že do btc investují často lidi bez praxe a trh pak často podléhá panice nezkušených investorů. Cena je velmi ovlivnitelná téměř jakoukoliv “zprávou ze světa”. Volatilita btc podle mě přesto bude klesat, neboť už je právě dostatečně mediálně propraný. Teď si jen musí najít svoji cenu. Na té současné ho drží právě to, že je nejznámější, vysoce likvidní a skrze něj se obchodují ostatní, mnohdy zajímavější, kryptoměny.

  2. Souhlasím s vámi. O btc už se zajímám tak půl roku ale ještě jsem neinvestoval ani Kč a to díky strachu. Pořád jsem ve fázi zajišťování informací ale jelikož z dobou přichází vývoj tak i nové a nové informace a cena 1btc se pořád mění díky burzam a ekonomice celkově. Ale tak pořád nevím jestli má cenu investovat do kryptoměny a nebo ne. Docela rád bych se pobavil s někým osobně kdo už má nějaké dlouhodobější zkušenosti. To by mohlo být docela přínosem do budoucna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button