Tipy a triky

Jak na síťovém úložišti QNAP zprovoznit Homebridge

HomeKit je platforma od Applu umožňující ovládat či nastavovat chytré domácí spotřebiče z prostředí nativní aplikace Domácnost. Pokud tedy vlastníte například několik chytrých žárovek od různých výrobců, lze je ovládat z jedné aplikace, která je nativní součástí operačních systémem iOS, iPadOS, macOS a watchOS. Produktů s podporou HomeKit existuje již celá řada, nicméně stále se najde početná skupina výrobců, kteří ji buď záměrně ignorují, nebo ji zkrátka nestihli implementovat do svého portfolia.

Naštěstí však existuje způsob, jak těmto produktům přidat HomeKit podporu a dostat je do aplikace Domácnost. Toto řešení se jmenuje Homebridge, což je v podstatě Open Source software, který dokáže nekompatibilním produktům přidat HomeKit podporu.

QNAP TS-351
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

A jelikož HomeBridge je program, vyžaduje spuštění na výpočetním hardwaru. Většina uživatelů k tomu využívá miniaturní počítače Rasberry Pi s nainstalovaným operačním systém z linuxové distribuce. Homebridge však lze zprovoznit také na domácím síťovém úložišti (NAS) QNAP. V mém konkrétním případě jsem Homebridge instaloval na NAS QNAP TS-351(recenze) s procesorem Intel Celeron J1800. Ačkoli jsem neměl možnost ověření, stejný postup by měl teoreticky fungovat také na síťových úložištích s ARM čipsety. Osobně doporučuji, aby váš NAS byl vybaven minimálně 2GB operační pamětí, optimální řešením je ovšem 4 GB RAM a více.

Jak na NASu QNAP zprovoznit Homebridge

1.) V prostředí QTS otevřete App Center a nainstalujte aplikaci Container Station. Následně otevřete aplikaci Container Station a vytvořte výchozí adresář /Container .

2.) Otevřete aplikaci File Station a vytvořte novou složku s názvem homebridge a adresáři /Container .

Zdroj: CeskyMac.cz

3.) V aplikaci Container Station klikněte na Create, do vyhledávacího pole napište Homebridge, z výpisu klikněte na tlačítko Instal u položky oznu/homebridge. V dialogovém okně vyberte instalaci poslední (latest) verze.

Zdroj: CeskyMac.cz

4.) Nový kontejner pojmenujte homebridge a klikněte na tlačítko pro další nastavení (Advanced Settings).

Zdroj: CeskyMac.cz

5.) V sekci Environment vyplňte parametry viz přiložený screenshot, pouze u lokality vypište název svého města.

Zdroj: CeskyMac.cz

6.) V sekci Network vyberte režim Host.

Zdroj: CeskyMac.cz

7.) V poslední sekci vytvořte připojení viz přiložený screenshot.

Zdroj: CeskyMac.cz

8.) Zkontrolujte a potvrďte vytvořená nastavení kliknutím na tlačítko OK.

Zdroj: CeskyMac.cz

9.) Nyní chvíli vyčkejte, než se Container vytvoří.

Zdroj: CeskyMac.cz

10.) Proveďte kontrolu, že vše proběhlo v pořádku a Homebridge se podařilo spustit. Běžící homebridge uvidíte po kliknutí na sekci Containers viz přiložený screenshot.

Zdroj: CeskyMac.cz

11.) Nyní už máte prakticky hotovo a můžete se ponořit po objevování Homebridge.

Zdroj: CeskyMac.cz

Do prostředí aplikace Homebridge se dostanete skrze webový prohlížeč. Do adresního řádku napište tuto adresu: http://<IP adresa vašeho NASu>:8581 . Ve výchozím stavu použijte jako uživatelské jméno i heslo “admin“, které doporučuji co nejdříve změnit na bezpečnější podobu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Díky za návod. Funguje na mém QNAP v pořádku. Těším se na další pokračování. Doufám, že bude s praktickými příklady jak využít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button