Tipy a triky

Jak na iPhonu upravit maximální hlasitost zvuku ve sluchátkách a tím si chránit sluch

Asi každý z nás ví, že hlasité zvuky mohou poškozovat náš sluch a že je dobré se tomu vyvarovat. Riziko však nemusí představovat pouze velké rockové koncerty či podobné akce, jelikož náš sluch může ničit například i příliš hlasitá hudba ve sluchátkách. Ačkoliv totiž běžná sluchátka nedokáží vydat tak hlasitý zvuk, aby náš sluch ihned poškodila, tak dlouhodobé a opakované vystavení tomuto hluku dokáže schopnosti našich uší razantně zhoršit.

Co je bezpečná hladina hluku?

Podle Světové zdravotnické organizace je bezpečný hluk takový, který nepřekračuje 69 decibelů a dle WHO můžete tomuto hluku být teoreticky bez problémů vystaveni neustále. Tuto hladinu zvuku obvykle představuje například tišší mluvení, hluk běžící klimatizace a podobně.

Dlouhodobé vystavení hladině hluku kolem 85 decibelů může pro vás být již nepříjemné a při častém a dlouhodobém vystavování přinést zhoršení sluchu. Do této kategorie spadá například zvuk městského provozu či zvuk pračky.

Poslední kategorií jsou zvuky nad 85 decibelů. Ty už mohou váš sluch razantně poškodit a čím více nad touto hodnotou se hluk pohybuje, tím větší potenciál má uším ublížit. Jedná se například o zvuky výbuchu petard, sirén či hlasitějších koncertů.

U všech těchto hladin hluku je poté vypsána předepsaná maximální doporučená doba vystavení za 1 týden, kterou byste neměli překračovat.

Jak v iOS upravit maximální hlasitost

Pokud vlastníte AirPods či další kvalitnější sluchátka, tak díky jejich měničům můžete vyhnat hlasitost až na hranici 100 decibelů. Pokud si tedy chcete být jisti, že nebudete své uši ničit zbytečně hlasitou hudbou ve sluchátkách, doporučuji zapnout funkci „Bezpečnost sluchátek.“ Tuto funkci najdete v Nastavení -> Zvuky a haptika -> Bezpečnost sluchátek.

V zobrazené nabídce už poté stačí zaškrtnout možnost „Tlumit hlasité zvuky“ a vybrat maximální hlasitost, která bude ve sluchátkách povolena. Osobně mám zvolenou možnost 75 decibelů, rozhodně bych však tuto hodnotu nenastavoval více než na 85 decibelů, jelikož jak už bylo jednou zmíněno, toto je hranice, přes kterou byste se měli dostávat co nejméně.

Za předpokladu, že používáte sluchátka od jiného výrobce než Apple a Beats, je vhodné přejít do Nastavení -> Bluetooth -> “připojené zařízení XY” -> info a zaškrtnout, že se jedná o sluchátka. Poté bude iPhone hlídat hlasitost i na těchto konkrétních sluchátkách.

Použijte limity i v rámci rodinného sdílení

Váš iPhone není jediným zařízením, na kterém můžete omezení hlasitosti ve sluchátkách nastavit. Stejně tak lze toto opatření udělat i u dalších mobilních telefonů a tabletů v rámci rodinného sdílení, respektive u dětí. Na jejich iPhonu proveďte stejné kroky jako na vašem zařízení. Pokud se však obáváte, že by mohli tento limit zrušit, přejděte do Nastavení -> Čas u obrazovky -> Omezení obsahu a soukromí -> Tlumit hlasité zvuky a zde zaškrtněte „zakázat.“ Nyní již na iPhonu daného dítěte nepůjde tento limit zrušit a půjde vypnout pouze z vašeho zařízení.

Statistiky o hlasitosti zvuku ve sluchátkách v aplikaci Zdraví

I když máte nastavený limit pro hlasitost ve sluchátkách, je dobré čas od času zkontrolovat statistiky, jak moc nahlas hudbu ve sluchátkách v poslední době máte. Pro tyto statistiky přejděte do aplikace Zdraví -> Sluch -> Hlasitost zvuku ve sluchátkách. Zde si můžete vyfiltrovat hlasitost zvuků z různých časových intervalů a zjistit, zda například v poslední době neposloucháte hudbu hlasitěji než dříve.

A co vy – řešíte hlasitost zvuku ve sluchátkách a u reproduktorů? Svůj názor na toto téma nám dejte vědět v diskuzi. 

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button