AktualityiOSiPhoneNovinkyRecenze

iPhone 6s a 6s Plus: První dojmy z jablečné novinky

Apple odstartoval prodej svých nových iPhonů, které opět aspirují na krále všech chytrých telefonů. My jsme pochopitelně nelenili a začali s pečlivým testováním, abychom vám mohli naservírovat první dojmy po prvních hodinách pečlivého testování.

Obsah balení: Jen to nejnutnější

Asi nikoho nepřekvapí, že prodejní balení je naprosto totožné, jako v minulých letech. V kompaktní krabičce, která kopíruje půdorys smartphonu naleznete kromě přístroje samotného obligátní sadu příruček, sponku pro vysunutí nano SIM karty a dvojici samolepek. Pochopitelně nesmí chybět USB kabel s Lighting konektorem, síťový adaptér a sluchátka Apple EarPods v cestovním pouzdře.

_MG_7926

Nic víc a nic míň za své peníze nedostanete. Ano, ostatní výrobci mnohdy přibalují další příslušenství v podobě ochranných krytů a fólií, nicméně Apple tuto strategii nesdílí a v podstatě mu to ani nelze vytýkat.

Hardware: Ve znamení výkonu a 3D Touch

Jak už je u „eskových” iPhonů zvykem, výrobce se opět soustředil na výkonnější hardware, jehož klíčovým velvyslancem je čipset Apple A9. Zatím nikdo nedokázal potvrdit, z jaké architektury vychází, nicméně s nejvyšší pravděpodobností půjde o 14nm či 16nm výrobní proces, což v praxi znamená několik zásadních novinek. Propracovanější technologie s sebou přináší vyšší výpočetní výkon. První testy dokonce ukázaly, že čipset v iPhonu 6s je za jistých okolností výkonnější než procesor Intel Core M, jenž pohání 12” Macbook. Jeho skutečné limity pochopitelně odhalí až pokročilé aplikace a především propracované herní tituly, které dokážou z mobilního hardwaru vyždímat naprosté maximum. Co se týče operační paměti, ta u letošních modelů poskočila na hodnotu 2 GB a proto lze počítat s pohodlnější správou spuštěných aplikací a hladším chodem napříč všemi systémovými nabídkami.

_MG_7935

Pokročilejší miniaturizace vyžaduje nižší energetické nároky, ovšem kdo čeká delší výdrž, bude zklamán. Apple na svých stránkách uvádí shodné hodnoty s loňskou generací. Celková kapacita akmulátorů je nečekaně nižší, iPhone 6s nabídne 1715 mAh (iPhone 6 má 1810 mAh), iPhone 6s Plus se může pochlubit kapacitou 2750 mAh (iPhone 6 Plus má 2915 mAh). Za viníka slabších baterií lze označit modul Taptic Engine pro navození pocitu zpětné vazby. Tímto oslím můstkem se dostáváme k technologii 3D Touch. Její princip v podstatě vychází z flexibility krycího skla a speciální vrstvy s tlakovými senzory umístěnými pod zobrazovacím panelem. Jakmile dojde k detekci promáčknutí na předem nadefinované úrovni, systém tuto akci potvrdí zavibrováním.

_MG_7949

Mé osobní dojmy jsou v tomto směru poněkud smíšené. Pokud srovnám prototypy displejů s haptickou odezvou vycházející z elektrostatických jevů a 3D Touch, řešení od Applu na mě působí poněkud lacinějším dojmem. Vývojářům se však podařilo vše zakomponovat do použitelné formy. Je až s podivem, že se něco podobného neobjevilo v chytrých telefonech daleko dříve. Technologii 3D podporuje několik nativních aplikací. Silnějším stiskem si snadno zobrazíte náhled příchozí pošty, na jedno kliknutí vytvoříte nový záznam v kontaktech či událost v kalendáři.

V obchodu App Store se objevují již první aplikace s podporou 3D Touch, mezi kterými nechybí například Pinterest, Sky Guide, Instagram a další. Vývojáři mobilního softwaru dostali od Applu nový nástroj, kterým mohou obohatit své výtvory o nové funkce. Záležet bude pouze na nich, jak tuto novinku přijmou, případně zda se ji uživatelé naučí používat. Při oficiálním představení došla řeč na inovovaný TouchID senzor pro snímání otisků. Jeho reakce jsou skutečně bleskurychlé. Čas potřebný k autentizaci uživatele je mnohem kratší a pokud jde o jeho spolehlivost, není zde prostor k výtkám.

Fotoaparát: S více pixely a lepšími snímky

Po čtyřech letech jsme se konečně dočkali zvýšení celkového počtu pixelů. Oba nové iPhony disponují 12Mpx fotoaparátem, který na první pohled vykazuje nadprůměrné výsledky. Posun v oblasti prokreslení a detailů je citelný a bez větších ostychů ho lze označit za jeden z nejlepších fotomobilů na současném trhu. Za slunečného odpoledne není problém vykouzlit skutečně atraktivní snímky.

_MG_7927

Kvalita pochopitelně klesá s úbytkem světla, přičemž největší problémy tradičně nastávají v interiérech s umělým osvětlením. Za těchto situací je na fotografiích patrný výrazný šum, ztráta ostrosti a detailů. Tvrzení některých recenzentů, že iPhone 6s se mílovým krokem přiblížil k levným zrcadlovkám se nebojím označit za holou prostopášnost. Titěrný čip a sofistikovaný software podává skutečně velmi dobré výsledky, ale fyzikální zákony obelhat nedokáže. Jestliže tedy plánujete dovolenou za oblast polárního kruhu v období půlroční tmy, iPhone 6s/Plus raději nechte doma. Pokud vás zajímá, jak si jablečná novinka vede v porovnání s loňským modelem a androidí konkurencí v podobě Samsungu Galaxy S6, můžete se těšit na podrobné srovnání fotoaparátů, které pro vás aktuálně připravujeme.

Poslední novou vlastností fotoaparátu jsou Živé fotografie, které statický snímek obohatí o videosekvenci v délce několika vteřin. Funkce má čistě zábavný charakter, kterým si můžete zpestřit víkendové posezení s přáteli, další přidanou hodnotu zde nenajdete.

IMG_0007

Na závěr článků se zmíním o designu, který se téměř nezměnil. Šasi smartphonu je vyrobeno z odolnější a pevnější slitiny hliníku 7000 jejíž původ lze vystopovat v leteckém průmyslu. V ruce oba iPhony působí mnohem bytelněji, za což může i vyšší hmotnost. Pocit při držení je daleko jistější, zvlášť u menšího iPhonu 6s.

_MG_7952

Jestliže bych měl shrnout mé první dojmy z iPhonu 6s/Plus, musím na rovinu přiznat, že Applu se opět podařilo vyrobit jeden z nejlepších smartphonů. Díky mnoha vylepšením se nejedná o pouhou evoluci, tak jak jsme byli doposud zvyklí. Naše testování tímto samozřejmě nekončí a brzy se můžete těšit na další články, které završí recenze s dlouhodobými zkušenostmi z každodenního provozu.

Pro případné dotazy či připomínky můžete využít diskuzi pod tímto článkem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button