AktualityNovinky

V nových iPhonech se objevují rozdílné procesory A9. Rozdíly nejsou pouze ve velikosti

Uspokojit mamutí poptávky zákazníků, je pro Apple každým rokem těžší. Pro dodržení předem nastavených limitů je nutné, aby zakázky rozděloval mezi více subdodavatelů. Zahraniční server Chipworks při rozborce iPhonu 6s (první dojmy) zjistil, že tato situace se týká procesorů, které výrobce odebírá od společností Samsung a TSMC. Daleko překvapující je ovšem fakt, že výrobní procesy jsou v obou případech odlišené.

chipworks-a9

Zatímco Samsung letos přešel na efektivnější 14nm technologii, TSMC staví na méně vyspělém 16nm výrobním procesu. Řešení od jihokorejské společnosti je z proporčního hlediska menší a nezabírá tolik prostoru na základní desce. Vyspělejší architektura také znamená vyšší efektivitu, což v praxi přináší nižší energetické nároky na napájení. Zda to zároveň znamená rozdíly ve výpočetním výkonu zatím není zcela jasné, nicméně tato možnost zde reálně existuje. Na výsledky si však budeme muset ještě nějaký čas počkat.

a9Procesor Apple A9 v nových iPhonech dodávají společnosti Samsung a TSMC. Každá z nich využívá rozdílné výrobní technologie

Rozštěpení dodávek se netýká pouze iPhonů. Apple stejný systém praktikuje u svých produktů již delší dobu. Za všechny můžeme jmenovat Macbooky, kdy dodávky displejů zajišťují LG a Samsung, přičemž rozdíly v kvalitě zde existovaly. Panely od LG u některých verzí trpěly na špatné překreslování a Apple byl nucen přijímat nemalé procento prodaných kusů do reklamačních řízení. Obdobná situace zároveň panovala kolem SSD disků pocházejících z dílen Samsungu a Toshiby. Při výkonnostních testech měly mírně navrch moduly od jihokorejského výrobce, což řadu uživatelů příliš nepotěšilo. Na obhajobu Applu je ovšem nutné dodat, že zachování konzistentní jakosti je v produkci milionů jednotek nesmírně těžké či spíše nemožné.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Víte někdo, jak zjisti konkrétní typ procesoru v iPhone 6s? Jsem docela zvědav, jak dopadnou měření obou typů. To pak bude pěkná mela, jestli se ukáže, že jeden z nich má navrch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button