Novinky

Potvrzeno: stará baterie v iPhonu snižuje výkon procesoru

Minulý týden jsme vás informovali o diskuzi (článek zde) na Redditu, kde se probíralo téma o ztrátě výkonu u iPhonů se staršími akumulátory. Postupná degradace baterie je přirozeným jevem, kterému se nelze v průběhu používání smartphonů nikterak vyhnout. Ovšem málokdo by tipoval, že může mít vliv také na výkon procesoru. Původně nepodloženou domněnku se rozhodl přezkoumat zakladatel benchmarku Geekbench John Poole, který přišel se zajímavým zjištěním.

K podrobnému otestování byly vybrány modely iPhone 6s (recenze) a iPhone 7 (recenze) s verzemi operačních systémů iOS 10.2.0, 10.2.1, 11.2.0 a 11.1.2. Ve výsledku se ukázalo, že stáří baterie má skutečně vliv na výkon procesoru. Nutno však podotknout, že dalším viníkem je přidávání nových funkcí a procesů v nových verzích iOS. Geekbench ovšem dodává, že zmíněná vazba mezi dosluhujícím akumulátorem a pomalejšími reakcemi smartphonu se týká iPhonu 6/s. V případě „sedmičkových“ iPhonů je rozdíl ve výkonu připisován vyšším nárokům posledních aktualizací iOS.

Řada uživatelů může v tomto kontextu přijít s řešením v podobě ignorování aktualizací, což ovšem nemusí být příliš šťastným tahem. Kromě toho, že se ochudí o nové funkce, přijdou také o bezpečnostní záplaty a opravu nejrůznějších chyb. Je dobré si také uvědomit, že smartphony obecně jsou spotřebním zbožím s životním cyklem dva až tři roky. S ohledem na dramatický vývoj technologií je naprosto logické, že zařízení nemůže být stále tak rychlé, jako když jste ho poprvé vybalili z krabičky. Naopak majitelé starších iPhonů 6/s (Plus) mohou využít nově nabytých poznatků a výměnou akumulátoru získat alespoň část ztraceného výkonu. Podrobný rozbor vlivu stáří akumulátoru na výkon iPhonu si můžete přečíst (v angličtině) zde.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button