Revoluce v umění, nebo nesmyslná bublina? Co jsou to ty NFT?
Pokud nebydlíte v deštném pralese, nejspíše už jste v uplynulých měsících zaznamenali zprávu o tom, že Bitcoin a potažmo také ostatní kryptoměny po několika letech stagnace opět rostou zběsilým tempem. Je navíc dost možné, že to pravé šílenství ještě ani nezačalo. Tak trochu ve stínu virtuálních měn ovšem začal růst jiný fenomén, který se pomalu dostává do mainstreamového zpravodajství a možná to také brzy dotáhne až na hlavní stránku Seznamu (pokud už se tak nestalo). Řeč je o třípísmenné zkratce NFT. Co to vlastně je a kde se to vzalo?
NFT můžeme rozklíčovat jako Non-Fungible Tokens, což se dá přeložit jako nezaměnitelný token. V praxi jde o to, že klasické kryptoměny či virtuální měny jsou zaměnitelné. Jinými slovy: když kamarádovi pošlete 1 Litecoin, je úplně jedno, který z 60 milionů Litecoinů v oběhu jste mu poslali. Všechny jsou zaměnitelné. To samé platí, pokud si na burze koupíte 0,02 Bitcoinu. Také je úplně jedno, kdy byla daná část mince vytěžena. V tomto jsou virtuální měny stejné jako klasické peníze. Jedna koruna je vždy jedna koruna bez ohledu na to, jaká se vám právě dostala do ruky.
Existují ale tokeny (token je obdobou kryptoměnové mince, avšak vydané na blockchainu Etherea), které zaměnit nejde. A když to zjednodušíme, umožňuje to umístění skutečně unikátního obsahu na jednotlivé tokeny. Podstatou ethereové sítě jsou totiž takzvané chytré kontrakty. A právě ty jsou základem mimo jiné pro NFT. K čemu je to dobré? Například k přeprodávání nejrůznějších artefaktů. Do NFT totiž můžete schovat prakticky cokoliv, samozřejmě převedené do virtuální podoby. Přesněji informaci o vlastníkovi daného artefaktu.
V souvislosti s NFT se mluví o uměleckých dílech, prazvláštních obrázcích vygenerovaných počítačem Crypto Punks nebo například o prvním tweetu zakladatele Twitteru. Přeměnit do takové virtuální podoby se dá totiž prakticky cokoliv. Ve všech těchto případech byl prostřednictvím chytrého kontraktu vytvořen záznam, který si pak zájemci mohli koupit. A protože je kryptoměnový svět aktuálně trochu poblázněný, šplhají se částky za toto netradiční zboží do astronomických výšin. Například tento obraz se prodal za 69 milionů dolarů. Přesněji řečeno, jeho virtuální podoba.
Tento obraz se jako NFT vydražil za 69 milionů dolarů.
Změní NFT nakládání s autorskými právy?
Mluví se o tom, že NFT přinesou revoluci do obchodu s uměním a nakládání s autorským právem. Vlastník totiž bude transparentně a nesmazatelně napsán v blockchainu, respektive v chytrém kontraktu. Zda tomu tak skutečně bude, ukáže čas. Realita totiž zatím ukazuje, že obrázek, který si někdo za aktuálně opravdu vysokou cenu zakoupí, může prakticky používat, stahovat či jinak s ním nakládat kdokoliv. Informace o majiteli je jen a pouze zapsaná v blockchainu. Nic jiného. Vylákání ostatních je pak dosti složité. Jinými slovy, pokud máte byt, je váš, můžete z něj ostatní vyhodit. Když si koupíte obraz, pověsíte si jej na svou stěnu klidně tak, aby jej nikdo jiný neviděl. S koupí vlastnického práva na něco virtuálního je to ale složité.
Objevily už se navíc i případy, když se objevilo NFT a obchodovalo s ním bez vědomí autora. Někdo jej prostě vytvořil a vyslal jej to prodeje. To je další poměrně problematický aspekt. Je ale pravdou, že jistou transparentnost NFT do trhu s uměním přinést mohou. I zápis v blockchainu je totiž pravděpodobně průkaznější než dnešní metody založené na papírových smlouvách. Evidence skutečných majitelů uměleckých děl by mohla zamezit trestné činnosti.
NFT také mohou trh s uměním velmi liberalizovat a otevřít. I dnes si může kdokoliv nakreslit obrázek, pověsit jej do nedaleké kavárny (až se otevřou), nalepit na něj cenovku a čekat, zda se někomu opravdu zalíbí. Stejně tak jej může vyvěsit na internet. NFT ovšem mají potenciál trh s uměním skutečně otevřít a zpřístupnit jej. Vytvořit takovou globální a decentralizovanou aukční síň. Následné vypořádání navíc díky blockchainu může proběhnout o poznání jednodušeji než bankovní převod. Mluví se také o využití NFT ve virtuálních světech, konkrétně ve hrách. Zde už se ale s nejrůznějšími předměty a skiny čile obchoduje, je tak otázkou, zda NFT dokáží přinést skutečnou revoluci. NFT se nejspíše stanou populární i ve sportu. Různé kartičky hráčů se sbírají od nepaměti. Nyní se akorát přesunou do virtuální podoby.
Počítačové postavičky Crypto Punks. Nejlevnější se dnes prodávají za tisíce dolarů.
NTF je tu s námi delší dobu
NFT není žádnou novinkou. Známá je také aplikace Cryptokitties, která vznikla už na konci roku 2017, kde si uživatelé mohli nakupovat různé virtuální kočky. Také ty byly NFT. Tehdy to ale ještě nebylo to pravé šílenství. Aplikace se tedy masovějšího rozšíření nedočkala. Pravá NFT mánie přichází až nyní. Jedním z nejžhavějších artiků jsou takzvaní Crypto Punks, což jsou počítačem vygenerové obrázky s pixelovou grafikou. Také vznikly už v roce 2017. Zájem ale vyvolávají až nyní. Důvodem by mohlo být částečně i to, že trhy jsou aktuálně v euforii. Částečně se opakuje situace, kdy před čtyřmi lety byl investiční svět poblázněn ICO.
CryptoKitties. Jejich cena dnes tak vysoká není.
Šlo o novou formu, prostřednictvím které získávaly firmy, startupy a projekty od investorů peníze na rozjezd. Výměnou za to získali unikátní tokeny vydané daným projektem. Další pokračování ICO se dá shrnout jednou větou. Spousta tehdy “revoučních” projektů už dnes neexistuje, tokeny mají prakticky nulovou hodnotu a ICO vlna spíše upadla. Podobné nadšení nyní provází také NFT, zda půjde o skutečně užitečnou technologii, která najde své uplatnění, nebo se z nezaměnitelných tokenů stanou jen smutné vzpomínky na poslední kryptoměnovou show, se dozvíme v následujících měsících a letech.