Novinky

Apple představil iPhone 15 a iPhone 15 Plus. Mají Dynamic Island, profi fotoaparát a USB-C

Před malou chvílí skončila letošní podzimní Apple Keynote a jednou z očekávaných novinek byly i základní iPhony 15 a 15 Plus. Čím nová řada telefonů překvapí a co jsme na základě předchozích úniků očekávali? Pojďme si to shrnout.

Stejně jako loni přichází letošní řada jablečných telefonů ve dvou velikostech. Displeje s úhlopříčkou 6,1 a 6,7 palců tedy udržují rozměry předchozí generace. Nové jsou ovšem barvy, které jsou letos více pastelové a decentní, což se mně osobně líbí velmi, avšak toto je samozřejmě subjektivní.

zdroj: Apple

Dynamic Island

Po vzoru loňských Pro variant se tento rok magická pilulka namísto výřezu v displeji dostává i do levnějších modelů. Mimo to, že v Dynamic Islandu sídlí přední fotoaparát a senzor pro FaceID, zde můžeme sledovat živé aktivity, informace o přehrávaných skladbách, odpočet časomíry, notifikace při připojení příslušenství a mnoho dalšího. Tento malý výřez je zároveň interaktivní. Při podržení prstu na něm se tedy právě zobrazená aktivita rozbalí a lze s ní dále pracovat.

USB-C

Po dlouhých jedenácti letech Apple u svých iPhonů opouští dnes již vcelku zastaralý Lightning konektor. Stejně, jako u nových Macbooků a iPadů, se bude iPhone 15 nabíjet USB-C konektorem. S tím souvisí možnost rychlejšího nabíjení (což prozatím zmíněno nebylo), ale i výrazné zrychlení přenosu dat. U základních iPhonů se bude jednat však pouze o USB 2.0. Po změně konektoru uživatelé volali už několik posledních let, proto USB-C jistě potěší nejen EU, ale i ty, kteří by rádi nabíjeli svou elektroniku už pouze jedním univerzálním kabelem. Vítám i možnost nabíjet reverzně. Nový iPhone tedy může sloužit i jako powerbanka třeba pro AirPods.

zdroj: Apple

Fotoaparát

Velkou inovací prošel také fotoaparát. Ten má stále dva objektivy (široký a ultra-široký), jak jsme zvyklí už od iPhonu 11, a rozlišení 48 megapixelů. Nově ovšem přináší softwarový teleobjektiv s dvojnásobným přiblížením. Veškeré pořízené fotografie budou mít totiž maximální rozlišení jen 24 megapixelů. To by mělo přispět k mnohem větší kvalitě a přirozenosti například při focení portrétů s rozmazaným pozadím. Jsme velmi zvědaví, jak budou uměle přiblížené fotky vypadat, především v porovnání s těmi, pořízenými fyzickým teleobjektivem v modelech Pro, které jím disponují už několik let.

Zdroj: Apple

Displej

Velikost a rozlišení displeje zůstávají od loňského roku opět nezměněny. Co však jistě poznáme na první pohled je zvýšení svítivosti, a to až na úctyhodných 2000 nitů. Stejnou hodnotou se chlubí i displej u první generace Apple Watch Ultra. Zároveň má displej chránit Ceramic Shield, jako tomu bylo u iPhonů 14 Pro a 14 Pro Max. Tato vrstva by měla zabránit poškrábání a vytváření vlásečnicových vrypů v displeji, které vznikají typicky v momentě, kdy máte v jedné kapse telefon a klíče.

zdroj: Apple

Nové iPhony 15 a 15 Plus se začnou prodávat koncem září letošního roku. Jejich cena v USA startuje na stejných hodnotách, jako tomu bylo loni u předchozí generace. Tedy 799 dolarů za menší iPhone 15 se základní 128 GB pamětí a 899 dolarů za větší iPhone 15 Plus se stejně velkým úložištěm. Uvidíme a doufejme, že si stejné startovací ceny udrží i u nás v ČR.

Jak se vám letošní iPhony líbí? Uvažujete o koupi nebo si vystačíte se starším modelem? Dejte nám vědět.

Adam Halamka

Rád používá Apple produkty, ale zajímá se i o technologie a gadgety obecně, jeho největší vášní jsou sluchátka všech kategorií a Star Wars, miluje psy, zbožňuje cestování po celém světě, dokáže ocenit kvalitní hudbu, kterou následně prezentuje v klubech jako dj.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button