Novinky

Apple A11 Bionic: procesor, který má chytrost v krvi

Včerejší Apple konference nám prozradila mnoho nového. Světlo světa oficiálně spatřil iPhone X, víceméně pořád stejný iPhone 8, respektive 8 Plus, Apple Watch Series 3 s LTE modulem a Apple TV 4K , která těží z hardwaru letošních iPadů Pro (recenze). Premiéru si také odbyla Golden Master aktualizace iOS 11. Tu nyní mohou stahovat všichni registrovaní vývojáři a lidé přihlášení do Apple Beta Programu.

iPhone X, iPhone 8 a 8 Plus

Nás ale samozřejmě ze všeho nejvíce zajímá iPhone X. V útrobách, snad nejvíce očekávané novinky v historii, totiž najdeme zcela nové srdce veškerých operací –  Apple A11 Bionic. Šestijádrový procesor se 4,3 miliardy tranzistorů má čtyři úsporná jádra, která jsou až o 70 procent rychlejší než v dříve používaném čipu A10 Fusion. Zbylá dvě jádra jsou sice jen o 25 procent rychlejší než u předchozího procesoru, za to ale o dost úspornější. Podle Apple má mít iPhone X oproti dříve představenému iPhone 7 o dvě hodiny větší výdrž baterie, což už je znatelný rozdíl.

Procesor Apple A11 Bionic s neuronovým enginem míří opravdu vysoko

Že se rychlost procesorů s každý rokem zvyšuje, jsme si už tak nějak zvykli. Letos ale obyčejné předhánění v benchmark testech zastínilo úplně něco jiného – nový neuronový engine. Jedná se o hardwarový modul vyvinutý speciálně pro strojové učení. Strojové učení je druh umělé inteligence, která počítačům umožňuje učit se nové věci pouhým pozorováním. K tomu používá superrychlé neuronové sítě, jež bleskurychle zpracovávají i nejnáročnější výpočty. Zároveň je tento systém velmi úsporný. O strojovém učení jsme vás již na našem webu informovali – Apple koupil společnost, která se zabývá strojovým učením. K čemu ji využije?

Dvojice méně výkonných jader se postará o nenáročné operace jako je prohlížení internetu nebo psaní textových zpráv

Kalifornský výrobce do svého vlajkové smartphonu zařadil dvoujádrový neuronový engine, který zvládá 600 miliard operací za sekundu. Celý systém je součástí čipu A11 Bionic a umí rozeznávat místa, nejrůznější objekty a lidi. O rozpoznávání obličeje jsme se detailně rozepsali v tomto článku – Konec jedné éry. Touch ID nahradí rozpoznávání obličeje Face ID. Nejde ale jen o Face ID, Apple na základě nového procesoru přišel se skutečně impozantní rozšířenou realitou, která by mohla znamenat průlom v dalším způsobu využití chytrých telefonů.

Možnosti rozšířené reality jsou zcela otevřené

Součásti procesoru je samozřejmě i grafický akcelerátor. Ten je v porovnání s minuloročním modelem o 30 procent rychlejší. Jeho systém navíc plně podporuje programovací rozhraní Metal 2 a Core ML, který vývojářům umožňuje integrovat strojové učení přímo do své aplikace nebo hry. Tohle všechno dává tušit, že Apple A11 Bionic tak míří opět vysoko a stane se jedním z nejuznávanějších procesorů v celém mobilním světě vůbec.

Fotoaparát iPhonu X: Brána pro rozšířenou realitu i prostor pro legrácky

 

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button