Novinky

iPhone 8 oficiálně: Nálož novinek ve známém těle

Apple před několika chvílemi představil v nově otevřeném Steve Jobs Theatre nástupce iPhonu 7. Hned na úvod se sluší podotknout, že letos hraje tento model tak trochu druhé housle. Většinu ovací totiž sklidil iPhone X, který byl uveden k příležitosti desátého výročí iPhonu. Netradiční je také pojmenování novinky. Obvykle totiž generace Applu rok po svém uvedení dostávají do  názvu jako znamení upgradu písmeno s. Letos se ale po roce s iPhonem 7 světu ukázal rovnou iPhone 8.

Apple o tomto smartphonu při prezentaci směle prohlásil, že se iPhone 8 dostal zcela nový design. Ve skutečnosti ale tak trochu přehání, protože novinka je podle prvních fotografií zaměnitelná s iPhonem 7, který vychází z modelu šesté generace představeného v roce 2014. Nejzásadnější změnou po designové stránce je materiál použitý na zadní straně zařízení. Díky implementaci bezdrátového nabíjení jsou totiž záda skleněná. Mělo by se jednat o vysoce odolné sklo. Údajně o vůbec to nejlepší, které současný trh se smartphony nabídne. Zájemce o jablečnou novinku potěší fakt, že bezdrátové nabíjení podporuje běžný standard Qi, což znamená, že iPhone 8 bude možno nabíjet i podložkami výrobců třetích stran. Před několika dny totiž proběhla světem spekulace, podle které měl Apple do svého iPhonu dodat technologii nekompatibilní s produkty jiných společností.

Lehkých změn se dočkala také nabídka barevných kombinací. Klasický stříbrná a matná černá zůstávají beze změn. Novinkou bude barevné zlaté barevné provedení, které se dočká lesklé úpravy. Nejspíše tak v nabídce nahradí variantu Jet Black. Pochopitelně se do telefonu nevrátila ani zdířka pro zapojení sluchátek.  Navíc to vypadá, že se odporoučela oblíbená růžová.

Obrazovka telefonu se dočkala novinky v podobě technologie True Tone, kterou už nějakou dobu používají iPhony. Jedná se o funkci, která v rámci zpříjemnění sledování obrazovky dokáže její barevný tón přizpůsobovat okolnímu světlu.  Naopak beze změn zůstává rozlišení obrazovky, které v případě menšího provedení stagnuje na 4,7 palcích. Varianta Plus pak opět nabídne 5,5 palců. Totožné zůstává i rozlišení obou displejů.

Jak už bývá zvykem, srdcem nejnovějšího iPhonu je procesor nové generace s označením A11 Bionic. Ten oproti svému předchůdci slibuje až o 70 procent vyšší výkon. Růst zaznamená také grafický výkon, který stoupne o třetinu. Velmi pravděpodobně se jedná o nejvýkonnější čip na trhu vůbec.

Změnami prošla v případě obou variant i kamera. Menší iPhone 8 dostal senzor o rozlišení 12 MP, který opět slibuje lepší fotografické výsledky. U většího provedení 8 Plus je senzor stejně jako u předchůdce zdvojený. A dokáže nyní nahrávat zpomalené záběry při 240 snímcích za vteřinu ve FullHD rozlišení. Dosud bylo nahrávaní při 240 fps možno pouze během nahrávání HD videí. Propracovaný software poté umožnil vylepšení módu pro pořizování portrétů, které nyní lépe pracuje s okolním světlem. Kvalitní fotoaparát je pro Apple letos obzvlášť důležitý. Společnost totiž začala klást velký důraz na takzvanou rozšířenou realitu, pro kterou je vynikající snímač fotoaparátu nezbytností. V brzké době se tak v AppStoru začnou objevovat hry a aplikace, které rozšířenou realitu využijí.

Jediným nepříjemným překvapením může být cena. Po několika letech se totiž Apple odhodlal ke zdražení startovací ceny iPhonu. Nutno ale poznamenat, že opět došlo k navýšení úložiště. Základ nabídky tak bude nově tvořil 64Gb provedení. Jeho americká cena v případě 4,7 palcového modelu činí 699 dolarů, tedy o 50 dolarů více, než při loňské premiéře. Ceny iPhonu 8 Plus startují na 799 dolarech. Předobjednávky budou spuštěny za tři dny. Oficiální prodej pak bude zahájen v 22. září. Česká cena je však překvapivě o něco nižší. Zatímco loni startovala cena iPhonu 7 ve 32 Gb variantě na 21 190 korunách, letošní nejlevnější provedení iPhonu 8 stojí 20 990.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Máte tam chyby. Optickou stabilizaci má už loňský iPhone 7 (i ten menší), nikoliv nově iPhone 8. Zpomalené záběry ve 240 snímcích za sekundu natáčí také loňské, dokonce i předloňské modely, iPhone 8 je však natáčí ve vyšším rozlišení (FullHD namísto HD), což ve článku není napsáno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button