Novinky

iPhone X oficiálně: přivítejte krále všech smartphonů

Po měsících nekonečného čekání jsme se dočkali představení nového iPnonu X, který minimálně na další rok zaujme pozici etalonu ve světě chytrých telefonů. Novinka přichází s plejádou nových funkcí a navrch přidává pár revolučních řešení. Po dlouhých třech letech jsme se konečně dočkali nového designu, který koresponduje s nastolenými trendy a částečně odkazuje na starší modely. Jaké jsou hlavní zbraně iPhonu X a čím nás Apple bude chtít přesvědčit k investici vám prozradíme na následujících řádcích.

Přivítejte dobu bezrámečkovou

Při představení loňské generace iPhonu 7/Plus byla valná část veřejnosti doslova pohoršena pouze kosmetickými změnami konstrukce. Při pohledu na nový iPhone X jde o dostatečnou satisfakci, která přináší tolik žádané inovace v designu. Apple se po předlouhých třech letech konečně odhodlal k výraznější změně a nutno podotknout, že to vzal skutečně od podlahy. Převážnou plochu čelní strany zabírá Super Retina displej s úhlopříčkou 5,8“ rozlišením 1125 x 2436 pixelů. Panel je založen na OLED technologii, což zaručuje naprosto špičkové zobrazovací schopnosti. Vykrojení v horní části je určené selfie kameře a sérii senzorů včetně Face ID, které si podrobněji rozebereme na dalších odstavcích.

 

Nádherný kousek elektroniky

Displej a záda iPhonu X kryje odolné sklo, rámeček obepínající všechny čtyři strany je z oceli. Zadní skleněná strana bude v porovnání s předchozími iPhony náchylnější na poškození, nicméně změna materiálu má své opodstatnění v podobě bezdrátového nabíjení. iPhone X se tak stává historicky první smartphonem Applu s podporou indukčního přenosu energie. Další výraznou novinkou je absence domovského tlačítka (Home Button), pro který už nezbylo na čelní straně místo. Jeho úlohu přebírá softwarové řešení, které je přímo spjato s novou verzí iOS 11.

O krok napřed před všemi

Apple jako obvykle převážnou část své pozornosti věnoval fotoaparátu, který má opět nabídnout zásadní zlepšení ve všech myslitelných oblastech. Rozlišení snímačů duální optiky činí stále 12 Mpx, ovšem díky propracovanější technologii a novým algoritmům se podařilo výslednou kvalitu na novou úroveň – alespoň o tom se nás snažil výrobce přesvědčit v průběhu tiskové konference. Doslova luxusním dojmem zní údaj o možnosti nahrávání 4K s frekvencí 60 snímků za vteřinu. Zde je ovšem třeba počítat s faktem, že déletrvající záznam při takové kvalitě bude rychle ukusovat z interního úložiště.

 

Ani tentokrát se nezapomnělo na voděodolnou konstrukci

Mozkem iPhonu X se stal čipset Apple A11 Bionic, který využívá celkem šest výpočetních jader. První kvarteto je aktivní při běžných činnostech zahrnující například aktualizace dat na pozadí či procházení systémových nabídek. V momentě, kdy je třeba maximální výkon, přihlásí se o slovo zbylá dvojice výpočetních jader. Posílena byla také grafická část čipsetu, na jejíž bedra spadne převážná většina výpočtů spojených s rozšířenou realitou. Kapacita operační paměti se zastavila na hodnotě 3 GB.

Král je mrtev, ať žije král

Ačkoli si to většina současných uživatelů příliš neuvědomuje, iPhone 5s byl prvním smartphonem, který masově rozšířil čtečku otisků mezi širokou veřejnost. Krátce na to přispěchal zbytek mobilního světa a své modely osadil více či méně stejným řešením. Z pohledu bezpečnosti šlo a stále jde o jednu z nejspolehlivějších forem. S ohledem na nový design s displejem roztaženým k okrajům nadešel čas se rozloučit s ikonickým tlačítkem kombinující Touch ID a přejít na novou formu autentizace.

Apple konečně přidal optickou stabilizaci také na druhý objektiv s delším ohniskem – paráda

Tím se nově stává skener obličeje, který Apple pojmenoval Face ID. Podle dosavadních informací má jít o stejně bezpečnou variantu, jako nabízí Touch ID a proto ji půjde využít například při autorizaci plateb či přihlašování k zaheslovaným datům a službám. Nad spolehlivostí a skutečným přínosem skeneru obličeje nemá prozatím žádnou cenu polemizovat, finální rozřešení přinesou až zkušenosti z praxe. V tuto chvíli nezbývá než doufat, že Face ID nepotká stejné fiasko, které postihlo konkurenční Samsung, jehož skener oční duhovky lze snadno ošálit obyčejnou fotografií.

Face ID využívá celé řady pokročilých senzorů

Do iPhonu X bylo ze strany odborné i široké veřejnosti vloženo obrovské očekávání. Už ze samotné prezentace bylo cítit, že Apple vyvinul obrovské úsilí, aby naservíroval ten nejlepší produkt. Z velké části ukojil přání svých fanoušků a konečně se odhodlal k změně designového jazyka. Mírným zklamáním je pouze absence čtečky otisků umístěné v displeji, nicméně podle dostupných zdrojů nebyla tato technologie dostatečně vyzrálá. Bude tedy zajímavé sledovat, zda se vrátí v některé z dalších generací.

V ostatních směrech je iPhone X napěchován tím nejlepším, co současné možnosti nabízí. iPhone X se k prvním zákazníkům dostane 3. listopadu, cena startuje na 999 dolarech. Apple s iPhonem X zároveň oslavil desáté výročí od vydání prvního iPhonu čímž započal novou kapitolu své existence. Informace o ceně a dostupnosti naleznete na oficiálních stránkách Applu. Jde podle vás o dostatečně adekvátní uctění, nebo jste očekávali mnohem víc?

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button