Novinky

Konec jedné éry. Touch ID nahradí rozpoznávání obličeje Face ID

Apple na včerejší konferenci představil, kromě jiného, dlouho očekávaný iPhone X. Ten s sebou přináší zcela nový design a hromadu nových technologií. Jednou z nejsledovanějších funkcí nového iPhonu je Face ID. O rozpoznávání obličeje se řadu měsíců jen spekulovalo, teď už však konečné dostává reálné obrysy, které jsou vskutku zajímavé.

iPhone 8 oficiálně: Nálož novinek ve známém těle

Konec jedné éry, je čas na novou

Snímání otisků prstů tu s námi bylo už dob iPhone 5s a od té doby se stalo bylo velmi oblíbenou funkcionalitou. A i když tady pořád ještě zůstane v „podřadnějších“ modelech iPhone 8 a iPhone 8 Plus, kalifornský gigant se rozhodl jít dál.

Horní strana OLED displeje je doslova poseta nejrůznějšími snímači

Face ID využívá systém kamer TrueDepth, který v reálném čase pracuje s detailní prostorovou mapou našeho obličeje. Mapa je vytvořena za pomocí bodového projektoru, který promítá na obličej více než 30 000 neviditelných bodů. Dalším pomocníkem je infračervená kamera. Ta se stará o skenování obrazce bodů z naší tváře a zachycená data posílá do zabezpečeného modulu Secure Enclave, který je umístěn v procesoru A11 Bionic. Ten následně potvrdí nebo vyvrátí shodu s nastaveným obličejem. A trojici nejdůležitějších částí pro Face ID uzavírá přisvětlovací dioda, jež vysílá neviditelné infračervené světlo, což umožňuje rozpoznat obličej i potmě. Celý proces rozpoznávání obličeje má být navíc ještě rychlejší, než Touch ID druhé generace použité například v iPhonu 7 a 7 Plus.

Systém TrueDepth má na starosti veškerou správu rozpoznávání obličeje

Strojové učení pomáhá rozpoznávat změny v naší tváři

Čip A11 Bionic také dokáže pomocí strojového učení poznat změny v našem obličeji. To znamená, že iPhone X nás bez problému pozná i když si nasadíme brýle, čepici nebo si necháme narůst vousy. Face ID navíc dokáže určit, jestli se na obrazovku stále ještě díváte a podle toho ji nechá stále zapnutou. Už by tak neměla nastat situace, kdy zamyšleně čteme dlouhý text a displej náhle zhasne. Pouhým pohledem můžeme ztlumit i budík nebo vyzvánění.

Brýle, čepice nebo narostlé vousy? iPhone X vás i přesto pozná

Zabezpečení na prvním místě

Výbornou zprávou je také fakt, že ověřování obličeje probíhá přímo v iPhonu X, data se tedy neodesílají nikam na cloud. Podobný mechanismu samozřejmě už platil i pro dříve používané Touch ID. Další skvělou informací, kterou se Apple nezapomněl pochlubit je skutečnost, že se rozpoznávání obličeje nedá ošálit klasickou fotkou, či maskou jako tomu je například u Samsung Galaxy S8 nebo Note8.

Takto bude vypadat nastavování Face ID

Celkově vypadá nový systém rozpoznávání obličeje skutečně propracovaně a osobně se mi velmi zamlouvá. Jak už po stránce funkčnosti, tak s ohledem na bezpečnost. Vypadá to, že Apple opět dotáhl věci k dokonalosti, ostatně tohle je jeho dobrým zvykem. Ještě si ale chvíli počkejme na dojmy z reálného použití. Nemohu se nezeptat, co říkáte na nové zabezpečení, které nahradilo dosavadní Touch ID? Myslíte, že Apple udělal dobře, když úplně odebral snímač otisků prstů?

iPhone 8 oficiálně: Nálož novinek ve známém těle

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button