Konec jedné éry. Touch ID nahradí rozpoznávání obličeje Face ID

Konec jedné éry. Touch ID nahradí rozpoznávání obličeje Face ID

Apple na včerejší konferenci představil, kromě jiného, dlouho očekávaný iPhone X. Ten s sebou přináší zcela nový design a hromadu nových technologií. Jednou z nejsledovanějších funkcí nového iPhonu je Face ID. O rozpoznávání obličeje se řadu měsíců jen spekulovalo, teď už však konečné dostává reálné obrysy, které jsou vskutku zajímavé.

iPhone X oficiálně: přivítejte krále všech smartphonů

Konec jedné éry, je čas na novou

Snímání otisků prstů tu s námi bylo už dob iPhone 5s a od té doby se stalo bylo velmi oblíbenou funkcionalitou. A i když tady pořád ještě zůstane v „podřadnějších“ modelech iPhone 8 a iPhone 8 Plus, kalifornský gigant se rozhodl jít dál.

Horní strana OLED displeje je doslova poseta nejrůznějšími snímači

Face ID využívá systém kamer TrueDepth, který v reálném čase pracuje s detailní prostorovou mapou našeho obličeje. Mapa je vytvořena za pomocí bodového projektoru, který promítá na obličej více než 30 000 neviditelných bodů. Dalším pomocníkem je infračervená kamera. Ta se stará o skenování obrazce bodů z naší tváře a zachycená data posílá do zabezpečeného modulu Secure Enclave, který je umístěn v procesoru A11 Bionic. Ten následně potvrdí nebo vyvrátí shodu s nastaveným obličejem. A trojici nejdůležitějších částí pro Face ID uzavírá přisvětlovací dioda, jež vysílá neviditelné infračervené světlo, což umožňuje rozpoznat obličej i potmě. Celý proces rozpoznávání obličeje má být navíc ještě rychlejší, než Touch ID druhé generace použité například v iPhonu 7 a 7 Plus.

Systém TrueDepth má na starosti veškerou správu rozpoznávání obličeje

Strojové učení pomáhá rozpoznávat změny v naší tváři

Čip A11 Bionic také dokáže pomocí strojového učení poznat změny v našem obličeji. To znamená, že iPhone X nás bez problému pozná i když si nasadíme brýle, čepici nebo si necháme narůst vousy. Face ID navíc dokáže určit, jestli se na obrazovku stále ještě díváte a podle toho ji nechá stále zapnutou. Už by tak neměla nastat situace, kdy zamyšleně čteme dlouhý text a displej náhle zhasne. Pouhým pohledem můžeme ztlumit i budík nebo vyzvánění.

Brýle, čepice nebo narostlé vousy? iPhone X vás i přesto pozná

Zabezpečení na prvním místě

Výbornou zprávou je také fakt, že ověřování obličeje probíhá přímo v iPhonu X, data se tedy neodesílají nikam na cloud. Podobný mechanismu samozřejmě už platil i pro dříve používané Touch ID. Další skvělou informací, kterou se Apple nezapomněl pochlubit je skutečnost, že se rozpoznávání obličeje nedá ošálit klasickou fotkou, či maskou jako tomu je například u Samsung Galaxy S8 nebo Note8.

Takto bude vypadat nastavování Face ID

Celkově vypadá nový systém rozpoznávání obličeje skutečně propracovaně a osobně se mi velmi zamlouvá. Jak už po stránce funkčnosti, tak s ohledem na bezpečnost. Vypadá to, že Apple opět dotáhl věci k dokonalosti, ostatně tohle je jeho dobrým zvykem. Ještě si ale chvíli počkejme na dojmy z reálného použití. Nemohu se nezeptat, co říkáte na nové zabezpečení, které nahradilo dosavadní Touch ID? Myslíte, že Apple udělal dobře, když úplně odebral snímač otisků prstů?

iPhone 8 oficiálně: Nálož novinek ve známém těle

Autor

David Pravda
Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.