Články

10 důvodů proč si (ne)koupit iPhone 15 Pro

  • iPhone 15 Pro opět rozděluje veřejnost na dva tábor
  • Jde o vůbec první iPhone s USB-C rozhraním
  • Jeho výbava je špičková, byť ne každý s tím úplně souhlasí

Po každé Apple keynote je zajímavé sledovat reakce veřejnosti, které se pravidelně dělí na dva tábory. Zatímco jedna část barikády vzývá každou maličkost a nalézá pochopení ve všem, co Apple pronese, zbytek osazenstva tvrdí, že je to čím dál větší nuda. Stejný scénář se opakuje také letos, přičemž největší diskuze tradičně vyvolává nová generace iPhonů.

Pojďme si tedy shrnout hlavní důvody, proč (ne)koupit iPhone 15 Pro, a kde já osobně vidím jeho největší přednosti i slabiny zároveň. Pokud se vám podaří prokousat celým textem až nakonec, nezapomeňte mi do diskuze napsat váš názor na nejnovější iPhony a jak vnímáte dosavadní směřování Applu v oblasti smartphonů a nositelné elektroniky.

Titanová konstrukce

Musím se přiznat, že iPhone mě začal nejvíce bavit až momentě, když se objevila Plus verze s větším displejem. Smartphony obecně totiž vnímám jako pracovní nástroj. Větší zobrazovací plocha je pro mne velice důležitá, byť to s sebou přináší určité ústupky. Jedním z nich je vyšší hmotnost, a pokud například patříte mezi majitele iPhone 14 Pro Max, moc dobře víte, o čem mluvím.

Nový iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max má ovšem titanový rám, který nahradil mnohem těžší ocel. Hmotností úspora je skutečně markantní. V případě iPhone 15 Pro Max se bavíme o téměř 20 gramech, což v kapse už rozhodně poznáte. O výhodách samotného titanu pak nemá cenu jakkoli polemizovat. Jeho fyzikální vlastnosti jsou mnohem lepší než u oceli. Teoreticky by tak iPhone 15 Pro mohl vydržet hrubší zacházení, respektive lépe odolá škrábancům než ocel či hliník. Poslední benefit titanové konstrukce představují tenčí rámečky kolem displeje. Popravdě to není nic zásadního, ale lze to rozhodně brát za designový posun, který novým iPhonům jedině prospěje.

Akční tlačítko

Další zajímavé vylepšení je akční tlačko, které nahradilo přepínač tichého režimu na levém boku. Sice to není nic, kvůli čemu byste zahodili svůj stávající iPhone a běželi okamžitě pro letošní generaci, přesto jde o užitečnou vychytávku. Tlačítku totiž můžete přiřadit jednu z devíti funkcí jako je například spuštění aplikace fotoaparátu, diktafon, svítilna, zkratky a další.

Větší paměť v základu (iPhone 15 Pro Max)

Možná jste si všimli, že iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max se od sebe neliší pouze velikostí displeje. Jednou z odlišností většího modelu je základní kapacita interního úložiště. Zatímco iPhone 15 Pro začíná se 128GB pamětí, u většího iPhonu 15 Pro Max dostanete rovnou 256 GB. A jak praví staré IT pořekadlo – paměti není nikdy dost.

Super (Retina XDR) displej

Apple displeje vždy uměl a zejména na mobilech to bylo v posledních letech naprosto evidentní. Letošní modely se opět pyšní panelem s cejchem Super Retina XDR, což je u cupertinského výrobce vždy zárukou nekompromisní kvality. Ačkoli jsem ještě neměl možnost displej vidět na vlastní oči, tak si přesto troufám tvrdit, že opět půjde o jeden z nejlepších zobrazovačů v mobilním světě.

První iPhone s USB-C

Vždy, když vyrážím mimo domov, tak nezřídka se mi stává, že je to právě Lightning kabel, který si zapomenu sbalit. Většinou to nevadí, nabíjím primárně bezdrátovým způsobem, ale i tak to může představovat problém. Tomu je ale naštěstí konec. Evropská unie totiž donutila Apple, aby přistoupil na její pravidla hry a iPhone dostal stejný typ konektoru jako většina současné spotřební elektroniky. To znamená, že jedním typem kabelu si nabijete iPad, MacBook, sluchátka a konečně i iPhone. No není to paráda! 

Čip A17 Pro

A nyní něco pro technologické fajnšmekry. Pokud si ujíždíte na tom, abyste měli ve svém telefonu to nejlepší, co polovodičový průmysl nabízí, tak iPhone 15 Pro (Max) je přesně to, co potřebujete. Uvnitř těchto smartphonů totiž tepe čip A17 Pro. Ten je doslova napěchován miliardami tranzistorů a koprocesory nejrůznějšího typu. Hlavní výpočetní jednotku tvoří šestijádrový procesor a GPU se stejným počtem jader.

Aby toho nebylo málo, máme zde 16jádrový Neural engine a podporu těch nejpokročilejších standardů pro zpracování grafiky, videa a obrazových dat obecně. Osobně považuji na A17 Pro nejzajímavější použitý proces výroby. Jde totiž o 3nm čipset, který má být dokonce vůbec tím nejvýkonnějším kouskem křemíku, který můžete v mobilu aktuálně dostat. A k tomu snad už není třeba cokoli dalšího dodávat.

Sedm objektivů v kapse

Ať už jste tvůrce, influencer či novopečená maminka, tak 100% toužíte po tom, aby váš telefon dělal ty nejlepší možné fotografie a video. Nově uvedený iPhone 15 Pro a zejména iPhone 15 Pro Max vás v tomto směru nadchne v největší možné míře. Kromě toho, že tu dostanete tři objektivy, tak Apple si přichystal ještě jednu specialitku. Celkem máte k dispozici sedm ohniskových vzdáleností. Jde sice o trik s digitálním ořezem, ale z uživatelského hlediska jde o velice zajímavý nástroj, který rozšiřuje možnosti, jak pracovat s mobilní fotografií.

Vydrží stejně jako loňské modely

Když porovnáme letošní a loňskou generaci iPhonů z pohledu výdrže, tak narazíme na zajímavé zjištění. Zatímco v předchozích letech jsme vždy mohli počítat s tím, že novější iPhone nabídne delší výdrž, tak tentokrát je tomu jinak. Nový iPhone 15 Pro (Max) má nachlup stejnou výdrž akumulátoru jako iPhone 14 Pro (Max). Jako uživatel iPhone 14 Pro Max nemám s výdrží akumulátoru problém, nicméně umím si představit, že pro někoho to bude znamenat zklamání. 

Je to zkrátka ten nejlepší iPhone, jaký kdy Apple vyrobil

Jestli patříte ke skupině lidí, kteří si nový iPhone pořizují každý rok jen kvůli tomu, aby měli to nejlepší co Apple umí vyrobit, tak tady není o čem. Jak iPhone 15 Pro tak iPhone 15 Pro Max lze považovat za vrchol jablečného inženýringu. V pár milimetrů tenké placičce dostanete špičkově vybavený smartphone, herní konzoli, fotoaparát, kameru – zkrátka takový švýcarský nůž dnešní doby.

Levnější než se čekalo

Ještě před oficiálním uvedením se internetem šířily zprávy, že letošní generace iPhonů pořádně zdraží. K tomu naštěstí nedošlo, ba co víc, v našich končinách jsme se dočkali nižších cen, než za jaké se prodávaly loňské modely. Jasně, utratit více jak 30 tisíc za telefon není jen tak, ale v kontextu cenové politiky Applu jde o příjemné překvapení, které opravdu nikdo nečekal.

A jaké jsou vaše důvody, proč si (ne)koupíte iPhone 15 Pro? Je zároveň něco, čím vás Apple vyloženě překvapil či naopak zklamal a jak vnímáte výbavu letošních novinek obecně? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. …respektive lépe (titan) odolá škrábancům než ocel… 🙂
    No tak to ani omylem. Kdo někdy nosil hodinky s ocelovým pouzdrem a potom titanovým, tak moc dobře ví, že titan je na škrábance mnohem náchylnější. Hlavní benefit je určitě výrazně nižší hmotnost titanu vs ocel, ale to je znát u hodinek s masivním pouzdrem a tahem. Nevím jak masivní rámeček ma IP 15, ale zatím všechny telefony co jsem rozebral měly jen tenký rámeček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button