Novinky

Zpráva týdne: Apple přestane používat grafické čipy PowerVR, nahradí je vlastním řešením

Apple se chystá k dalšímu výraznému kroku, který jeho mobilní produkty v čele s iPhonem posune o velký kus vpřed. Alespoň tak si lze vyložit prohlášení společnosti Imagination Technologies, která v pondělí oznámila ukončení spolupráce s kalifornským gigantem. Apple byl pro Imagination Technologies (IM) až doposud největším klientem, pro něhož společnost IM zajišťovala vývoj a výrobu grafických čipů z řady PowerVR. Finální rozvázání kooperace proběhne v horizontu 24 měsíců, do té doby bude Apple používat a platit za poskytnuté licence.

iphone-x-concept

Ze strany Applu jde o smysluplný krok směrem k soběstačnosti a snížení rizik spojených se závislostí na dodavatelích třetích stran. Vývoj vlastního grafického řešení povede k ještě lepší optimalizaci se zbytkem hardwaru a softwaru. Pokud se podíváme na dosavadní vývoj, lze snadno odhadnout, že do dvou let se dočkáme spojení procesorové a grafické části do jednoho celku, který bude do posledního detailu vyvíjen pod taktovkou Applu.

apple-stop-using-img-gpu-custon

Akcie Imagination Technologies po zveřejnění zprávy o ukončení spolupráce s Apple okamžitě spadly na mnohaleté minimum

Když do souvislostí přidáme stále sílící spekulace o vývoji rozšířené reality, získáme relativně ucelenou představu o tom, jak bude vypadat budoucnost produktů s nakousnutým jablkem ve znaku. Rozšířená realita je nesmírně složitá na výpočetní operace, na které nejsou konvenční grafické čipy připraveny. Vlastní grafická jednotka by tak umožnila efektivněji zpracovávat rozšířenou realitu. Ke stejnému kroku se musel uchýlit i Microsoft, který vyrobil pro brýle Hololens speciální VPU (Visual Processing Unit) jednotku, jelikož stávající grafické čipy nedokázaly nabídnout uspokojivou efektivitu.

Jestliže zprávu o ukončení spolupráce pojmeme z obchodního hlediska, pro Imagination Technologies se jedná o nepříjemnou situaci, která vyústila v propad akcií o neuvěřitelných 60 procent. Spekulanti záhy vyrukovali s domněnkami, že by pokles akcií mohl naznačovat přípravu na akvizici ze strany Applu, který by společnost získal za nižší cenu.

ipad_pro

Od grafického čipu z dílen Applu lze očekávat vyšší výkon, lepší grafiku, chytlavější herní tituly a aplikace pro rozšířenou realitu

Ať už celá věc vykrystalizuje jakkoli, jedno je jisté. V dohledné době se dočkáme zcela nové etapy jablečných produktů s výkonnějším hardwarem, který si Apple „ušije“ přímo na míru konkrétním potřebám.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close