Novinky

Rentgenové snímky ukazují šílenou složitost originálního Apple Thunderbolt 4 kabelu

Když se řekne kabel, většině se vybaví kus opleteného drátu za pár stokorun. Pokud se ovšem podíváte na nabídku Applu, objevíte zde mnohem dražší kousky. Například takový Thuberbolt 4 kabel stojí na oficiálním webu výrobce 1 990 korun. Někdo by si mohl pomyslet, že jde o naprostou rozmařilost Applu, který už neví, jak ze svých zákazníků vydolovat další peníze. Jak už to ale v podobných případech bývá, nic není tak triviální, jak se může na první pohled zdát.

Hezky to ilustruje příspěvek společnosti Lumafield, která porovnala originální Apple kabel a několik dalších od výrobců třetích stran. Na celém srovnání je zajímavý už samotný způsob, který využil průmyslový CT skener Lumafield Neptune.

Skenování originálního Apple kabelu odhalilo něco, co lze bez nadsázky označit na ohromující kus precizního inženýrství. Kabel totiž obsahuje vlastní „základní desku“ s plošnými spoji a další elektroniku potřebnou pro datové přenosy skrze protokol Thunderbolt 4 spolu s podporou pomalejších standardů USB-C.

Při skenování dalších kabelů, které lze běžně koupit na Amazonu, lze pouhých okem vidět mnohem méně pokročilé uspořádání. Přestože levnější varianty disponují vlastní řídící elektronkou, ani zdaleka nedosahují tak pokročilého řešení, jaké používá Apple. To se samozřejmě odráží na podpoře nižších rychlostí, které představují doslova zlomek toho, co zvládá Thunderbolt 4 kabel od Applu.

Dostanete to, za co si zaplatíte

Kromě působivého vhledu do nitra kabelů jde o jasnou odpověď všem, kteří stále nechápou, že i něco tak obyčejného, jako je kabel, může obsahovat spoustu technologií. Samozřejmě když si koupíte ten nejprimitivnější kabel za 50 korun, tak je evidentní, že data přes něj potečou lenochodím tempem. Když si naopak připlatíte, dostanete mnohem propracovanější kousek příslušenství, který vás nebude v ničem brzdit.

CT sken USB-C kabelů | foto: Lumafield

Pochopitelně je třeba brát v potaz konkrétní potřeby pro danou situaci. Nemá totiž smysl platit dva tisíce za kabel, kterým si budete nabíjet iPhone v autě cestou do práce. Tak či onak je fajn vědět, že vyšší cena za originální Apple kabely má regulérní opodstatnění v podobě prémiového hardwaru, který u konkurence jen tak nedostanete.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button