iOSNovinky

iPad s iOS 11 se stává přímou konkurencí pro počítače s Windows

Apple na pondělním WWDC kromě watchOS, macOS, iMac Pro, iPad Pro 10,5″, HomePod nebo klávesnice, představil iOS 11. Základní informace o tomto systému jsme sepsali ihned po skončení konference. Dnes se však detailněji podíváme na nový iOS v iPadech. Ten totiž doznal hned několik zásadních změn a byla by škoda se o nich nezmínit.

Jednou z největších novinek budoucího systému je Dock. Uživatelé macOS znají tento způsob ovládání ze svých Maců. Dock bude přístupný na každé obrazovce, stačí jen prstem potáhnout nahoru od spodního okraje. Dále zde bude možné mít více aplikací vedle sebe, než bylo doposud na iPadech zvykem. V pravé části Docku se budou zobrazovat nejpoužívanější aplikace, zbytek bude možno přeskládat podle vlastních priorit.

Další povedeným vylepšením prošel multitasking. Od nového iOS budeme moci využívat dokonalejšího zobrazení pomocí funkce Slide Over, kterou známe už z iOS 9. Do teď totiž bylo možné Slide Over použít je na pravé straně obrazovky, přičemž obsah pod tímto oknem zůstal neaktivní. Nyní je okno stále aktivní a můžeme ho přesouvat podle potřeby kam chceme. Pomocí přepínače aplikací se nově dostaneme také k App Spaces, tedy dvojicím aplikací, se kterými nejčastěji pracujeme.

Trochu očekávanou, za to však velmi efektivní novinkou je možnost přetahování souborů, fotek nebo textu z jedné aplikace do druhé. Apple při této příležitosti představil vlastní aplikaci „Files“. Jde o jakéhosi správce souborů, kde se nyní budou shromažďovat jednotlivé soubory z daného zařízení a cloudů (iCloud, Google Drive a podobně). Ty poté budeme moct třídit podle barev jako v macOS. Jde tak o vůbec první aplikaci jablečného výrobce tohoto typu, kterou vytvořil speciálně pro iOS.

Změnou prošla i aplikace Poznámky. Nově budeme mít možnost skenovat a vytvářet PDFka přímo prostřednictvím vestavěné aplikace. Zcela tak odpadne nutnost instalování aplikací třetích stran. iPad je od nového iOS 11 na psaní poznámek připraven lépe než kdy předtím. Pomocí Apple Pencil se stačí dotknout zamčené obrazovky a systém vás ihned přenese do poznámek, kde už je vše připraveno. Jak je známo, tužka a papír patří k základním prvkům interakce a Apple si je toho dobře vědom.

Pryč jsou také doby, kdy měl iPad stejnou softwarovou klávesnici jako iPhone. Apple na WWDC 2017 představil klávesnici QuickType. Od nynějška budou interpunkční znaménka, číslice a znaky vykresleny světle šedou barvou přímo nad jednotlivými písmeny a přejetím po klávese dolů dojde k napsání daného znaku. Odpadá tak držení klávesy a následné vybírání písmen a znaků.

V poslední řade došlo na uvedení ARKitu, který poslouží vývojářům snadno vytvářet prostředí rozšířené reality (Augmented Reality) pro iPad a iPhone. Na obrazovce se tímto způsobem mísí reálné prostředí s grafickými prvky. Možnosti této technologie jsou obrovské, což konec konců potvrdila i loňská hra Pokémon GO. Praktičtější využití vidím například při návrzích bytových designů, zahrad a podobně.

Je vidět, že Apple si na novém iOS 11 dal opravdu záležet a minimálně v iPadu dává tento přepracovaný systém smysl. Cíl jablečného giganta, dostat iPad do business sféry, je teď rozhodně blíže než kdykoliv dřív.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button