Novinky

Apple představil nový iOS 11: záplava novinek v čele s rozšířenou realitou

Rok se s rokem sešel a máme tady další vývojářskou konferenci Applu zvanou WWDC. Na této tradiční události, která i letos začala v 19 hodin našeho času, představil jablečný gigant mnoho softwarových (watchOS, macOS, watchOS a iOS) ale i hardwarových (iPad, reproduktor se Siri) novinek. V tomto článku se však podrobněji podíváme na hlavní hvězdu večera, systém iOS 11. Před samotnou konferencí kolovalo internetem méně informací, než bývalo zvykem v minulých letech. Některé z nich byly spíše výplody autorských fantazií, jiné však dneškem dostaly reálné obrysy. Pojďme se tedy podívat, co nás v iOS 11 čeká:

iMessage

Relativně velkou novinkou nového systému je synchronizace zpráv přes iCloud do všech zařízení. To ve zkratce znamená, že pokud se přihlásíte na nové zařízení, okamžitě zde uvidíte všechny vaše konverzace z minulosti. Aktuálně se zprávy vážou k jednotlivým zařízením. Od iOS 11 půjde ve zprávách také platit pomocí Apple Pay. Kromě těchto vylepšení do aplikace přibyli nové samolepky a mírně byl upraven také design.


Vylepšená Siri

Jako každý rok Apple představil vylepšenou Siri, která by měla ještě lépe předvídat uživatelovy potřeby a přirozeně tak reagovat. Dále bude schopna okamžitě překládat šest světových jazyků (angličtina, čínština, francouzština, němčina, italština a španělština). Takže pokud vyrazíte třeba do Číny, kde nebudete rozumět ani slůvko, můžete využít překlad Siri alespoň do angličtiny. Češtinu totiž opět nepodporuje.


Nové ovládací centrum

V iOS 11 bude k dispozici také nové ovládací centrum, které bude rozděleno na dva pomyslné sloupečky. V levém sloupci se budou zobrazovat nejpoužívanější tlačítka (Wi-Fi, Bluetooth a podobně). V pravém sloupečku pak bude nově zobrazen přepínač hudby a přepracované ukazatele jasu displeje či hlasitosti. Odpadá tak nutnost z iOS 10, kdy jsme pro ovládání hudby museli udělat swipenutí navíc. Nejvítanější zprávou pak je možnost upravení dolního řádku ovládacího centra podle libosti.


Mapy a Apple Car

Apple zapracoval také na mapách. Ty jsou nově schopny zobrazovat pohyb v budovách a mohou pomoci při navigaci například na letištích, v obchodech a podobně. V České republice se těchto vychytávek zatím nedočkáme. Podporováno je totiž jen pár měst – New York, Los Angeles, Boston, Philadelphia, San Francisco, San José, Londýn, Tokio a další.

iPad Pro 10,5: větší rámečky, než jsme čekali. Za to ale pořádná porce výkonu

Mapy v iOS 11 nově také zvládnou navigovat v jízdních pruzích a neméně zajímavým je režim nerušit při řízení auta. Telefon podle vaši aktuální rychlosti pozná, že řídíte a podle toho se automaticky zapne tento režim. Samozřejmostí je nastavení nejdůležitějších hovorů a zpráv, které vám i přes to přijdou. Budeme mít také možnost automaticky odeslat předdefinovanou zprávu kontaktu, který se nám v tu dobu pokoušel dovolat. Apple tak udělal další krok pro bezpečnější řízení vozidel.


AirPlay 2, HomeKit 2 a Apple Music

Na dnešní konferenci došlo k představení vylepšeného HomeKit a AirPlay 2, který umožní ovládat zvuk pro každou místnost zvlášť, Pokud se tedy například přesouváte mezi obývákem a pracovnou, můžete si navolit hlasitost jednotlivých reproduktorů v bytě. V Apple Music bude od nového iOS možnost vidět, jaké písničky aktuálně poslouchají vaši kamarádi nebo známí.


Nový App Store

Od základu přepracovaný App Store. Nyní budou hry odděleny od zbytku aplikací, což zpřehlední současně největší obchod s aplikacemi na světě. Novinkou také budou rozsáhlejší iformace a návody u každé hry nebo aplikace, které by nám měly ulehčit rozhodování při nákupu.


Rozšířená realita

Tomuto odvětví se dnes jablečná společnost věnovala relativně dlouho. Na řadu přišla ukázka ze hry, kdy je možné díky fotoaparátu snímat reálné prostředí a pomocí grafiky přidávat jednotlivé prvky, na které je možné se podívat ze všech stran, přiblížit se k nim a podobně. Reálné a smysluplné využití rozšířené reality vidím třeba v bytovém designu, kde by zákazník ihned viděl budoucí podobu svého nového bytu nebo domu.

iOS 11 je ode dneška k dsipozici pro registrované vývojáře. Veřejná beta se očekává za měsíc. Podle mého názoru udělal Apple opět krok dopředu, i když někteří mohou namítat, že ne až tak velký. Přesto však představil nový App Store, který odděluje hry od aplikací, což mnoho uživatelů jistě ocení. V iOS 11 se odehrálo několik designových změn, například nové ovládací centrum vypadá na první pohled zajímavě. Funkčně hodně povýšilo, protože nyní si jej budeme moct upravit o k obrazu svému, takže snad se bude i dobře a intuitivně ovládat. Apple tak udělal krok k větší bezpečnosti, zavedl režim nerušit při řízení auta. Tento mód vypne veškeré zbytečné notifikace, které by mohly vést k řidičově nepozornosti. V poslední řadě musím pochválit rozšířenou realitu a byť jde o jakousi první fázi vývoje, její možnosti mohou být obrovské.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button