NovinkyZ historie Apple

macOS High Sierra oficiálně: Ve víru výkonu a efektivity

Kromě mnoha dalších novinek představil dnes večer Apple také aktualizaci svého operačního systému pro počítače řady Mac. Nejnovější verze macOS dostala vskutku originální název. Po loňském označení “Sierra” totiž letos přichází “High Sierra”. Název má odkazovat na fakt, že zásadní novinky se letos neukázaly, místo toho se jednalo spíše jen o zdokonalení aktuální verze.

Vylepšení se dočkal například nativní internetový prohlížeč Safari, který nově zpříjemní životy svým uživatelům tím, že zablokuje automatické přehrávání videí, které si některé weby v poslední době oblíbily.  Apple také slibuje chytré sledování pohybu, které pomůže ve větší ochraně historie svých uživatelů.

Apple představil watchOS 4: ve znamení Toy Story a koncentrace na sportovní výkony

Viceprezident Applu Craig Federighi se také pochlubil, že Safari je nejrychlejším internetovým prohlížečem vůbec. Oproti oblíbenému prohlížeči Chrome je údajně Safari až o 80 procent rychlejší.

Změnou prošly také aplikace Mail a Photos. První jmenovaná dostala novou funkci Split View. Photo pro změnu dostalo o něco čistší design a nové možnosti v upravování fotografií. Součástí aktualizace High Sierra je také nástroj Metal 2, jehož úkolem je zejména podpora externích grafických karet. Své verze má Metal i pro zařízení pro Virtuální Realitu.

Poměrně výraznou novinkou je také Apple File Systém, který má přinést správu souborů do 21. století.  Současný souborový manažer totiž stále vychází z programu starého 30 let. Díky synchronizaci s SSD úložištěm slibuje zejména zrychlení práce se soubory. Pro testery registrované v beta programu bude macOS High Sierra dostupný koncem měsíce. Veřejnost se poté dočká na podzim.

Záhy po představení nového macOS představil Apple také vylepšení řady stolních počítačů iMac. Ty se dočkají nové řady procesorů Kaby Lake, zdvojnásobené operační paměti a výkonnější grafiky. Díky tomu snížil Apple cenu vstupních modelů. Kromě toho se ke konci letošního roku ukáže také nejvýkonnější Mac všech dob. Temně černý stroj s přídomkem “Pro” se dočká až 18jadrového procesoru nebo 128Gb operační paměti. iMac Pro ocení především vývojáři pracující s technologiemi strojového učení nebo 3D renderování. Základní cena ultimátlního stroje bude 4999 tisíc dolarů. V naší kotlině tedy můžeme s jistotou očekávat cenovku přesuhující 100 tisíc korun.

Apple představil watchOS 4: ve znamení Toy Story a koncentrace na sportovní výkony

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. ad “čistší vzhled”…. to bude další program o kousek hnusnější a nepřehlednější ? Dneska už člověk neví co je nápověda, co funkce, tlačítko, kde končí ikona, kam může v programu zapsat hodnotu 🙁 Už se těšim až z tabulkáčů odstraněji i mřížku buněk protože je to věc stará snad 50let

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button