Novinky

Jako z říše snů. Výdrž nových MacBooků zastiňuje veškerou konkurenci včetně stájových kolegů s Intel procesory

Včerejší večer patřil opět Applu a jeho novým Mac počítačům. Kalifornský výrobce představil celkem tři zařízení – MacBook Air, Mac Mini a MacBook Pro s novým Apple Silicon M1 procesorem. Není žádným velkým překvapením, že velkou část včerejší prezentace Apple věnoval právě samotnému procesoru. M1 nabídne 8 CPU jader a stejný počet jader je vyčleněno i pro grafiku. V Procesoru se ukrývá 16 miliard tranzistorů, které zvládnou až 11 bilionů operací za sekundu. A to vše s nevídaně nízkou spotřebou energie. Pojďme si tedy srovnat výdrž baterie MacBook Air a MacBook Pro s Apple Silicon, respektive Intel procesorem.

MacBook Air: 18 hodin na jedno nabití žádný problém

Začněme prvním jmenovaným. MacBook Air 2020 s procesory Intel 10. generace vydrží na jedno nabití přibližně 12 hodin. MacBook Air s novým M1 procesorem vydrží 15 hodinové prohlížení internetu nebo 18 hodin přehrávání videa. V praxi to znamená, že nabíječku pro MacBook Air při běžném používání přes den zkrátka potřebovat nebudete. Což ocení hlavně uživatelé, kteří z nějakého důvodu často cestují a nemají takový přístup k elektrické zásuvce.

MacBook Pro: je libo 20 hodin přehrávání videa?

13 palcový MacBook Pro byl představen jak s procesory M1, tak také s nejnovějšími Intel procesory desáté generace. Jak tedy vypadá výdrž baterie u těchto modelů? MacBook Pro s Intel procesorem vydrží podle Applu 10 hodin prohlížení webu nebo 10 hodin přehrávání videa. MacBook Pro poháněný M1 čipem poté 17 hodin bezdrátového prohlížení internetu nebo až 20 hodin při přehrávání videa.

Apple těží z první generace svých ARM procesorů maximum

První generace ARM procesorů pro MacBooky tedy, jak se zdá, přinesla velmi zajímavé možnosti. Vysoký výkon bez výrazné nutnosti aktivního chlazení a vyšší výdrž na baterii. Je více než jasné, proč si Apple vybral ARM procesory do svých zařízení. Pro konečný verdikt je ale ještě příliš brzo. Až čas ukáže, jak si kalifornský výrobce poradí s přechodem z X86 architektury a jestli se zapojí i vývojáři aplikací třetích stran, kteří jsou pro budoucnost macOS nesmírně důležití.

Apple M1: revoluční čipset, který nám Apple naservíroval na zlatém podnose

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button