Novinky

Apple řadí na trojku, známe specifikace čipů M3 (Pro & Max). První Mac s novou generací se ukáže ještě letos

Není žádným překvapením, že Apple již nějakou dobu pracuje na další generaci čipů, která bude pohánět chystané Macy. První z nich se má údajně objevit ještě v letošním roce, a s nejvyšší pravděpodobností půjde o MacBook Air. V zákulisí se navíc hovoří o tom, že ke slovu se dostane také nový Mac mini a dokonce i iMac s 27“ displejem.

Výše zmíněnou trojici počítačů má pohánět základní varianta čipu M3, jehož parametry se nedávno objevily na internetu. Stejný zdroj také prozradil, co nabídnou výkonnější varianty M3 Pro a M3 Max. V porovnání s procesory M2 to nemusí na první pohled vypadat, že bychom měli očekávat průlomová řešení.

Počet jader CPU či GPU se zvedne jen nepatrně, nicméně dobré je zmínit ještě jednu zásadní věc. Čipy M3 budou vyráběny 3nm procesem. Pokročilejší forma výroby se tedy promítne rovnou do několika oblastí. Nová generace čipů totiž nabídne vyšší výpočetní výkon při nižší energetické náročnosti. To v praxi znamená, že vyšší efektivita se zřejmě projeví na spotřebě. Z toho budou nejvíce těžit zejména MacBooky, kde lze očekávat ještě delší výdrž na jedno nabití.

  • Čip M3: 8jádrové CPU, 10jádrové GPU
  • Čip M3 Pro: 12jádrové CPU, 18jádrové GPU (36 GB RAM)
  • Čip M3 Max: 16jádrové CPU, 40jádrové GPU (48 GB RAM)

Osobně bych se vůbec nedivil, kdyby Apple oznámil, že připravovaný MacBook Air bude atakovat hranici 24 hodin provozu. Avizované specifikace navíc odhalují posun v oblasti grafických výpočtů. Část s GPU bude solidně posílena, z čehož lze usuzovat, že zejména Macy s čipy M3 Pro a M3 Max budou solidně výkonné mašiny na práci s multimediálním typem obsahu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button