FinderTerminalTipy a triky

Jak opravit práva na disku

Poměrně často se na nás obracejí čtenáři našich stránek s dotazy, proč jim některý z návodů uveřejněných na těchto stránkách nefunguje. I přes to, že se to pravděpodobně nedá zevšeobecnit a říct, že je to vždy způsobené nesprávnými právy ke složkám a souborům na disku, je dobré si práva čas od času nechat překontrolovat a popřípadě opravit. Dnes si ukážeme dva způsoby jak na to.

Způsob první – Disková utilita

Způsob jednodušší, který bude využíván pravděpodobně valnou většinou z vás. Diskovou utilitu nalezneme ve složce Aplikace/Utility (klávesová zkratka CMD + SHIFT + U). Po otevření diskové utility klikneme na oddíl systémového disku a na tlačítko Ověřit oprávnění na disku. Po skončení ověřování (pokud je potřeba) klikneme na tlačítko Opravit oprávnění na disku. Aplikace Disková utilita nastaví správná oprávnění k souborům a složkám. Po dokončení oprav práv bych doporučil počítač ještě pro jistotu restartovat.

Způsob druhý – Terminál

Druhý způsob je určený všem, kteří se nebojí terminálu. Terminál nalezneme stejně jako Diskovou utilitu ve složce Aplikace/Utility (klávesová zkratka CMD + SHIFT + U). Otevřeme si okno Terminálu  zadáme do něj následující a potvrdíme klávesou Enter:

diskutil repairPermissions /

Po skončení oprav můžeme Terminál ukončit stiskem klávesové zkratky CMD + Q.

Samozřejmě oprava práv není všemocná, ale určitě je to jeden z nástrojů který byste měli vyzkoušet pokud vám něco nefunguje tak jak má.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button