Recenze gimbalu Rollei GO!: za málo peněz hodně muziky
Známe to asi každý. Jsme na dovolené a chceme si zaznamenat jedinečný okamžik západu slunce či první procházku v přímořském městě. Vezmeme tedy do ruky telefon, který máme neustále u sebe a začneme nahrávat. Vzhledem k dnešnímu designování telefonů (rozumějte placka s displejem) jsou sebelepší elektronické či optické vlastnosti mobilního fotoaparátu zkrátka trochu deklasovány právě neergonomickým úchopem a pohyb například za chůze je pak v takovém videu jasně patrný.
I když už není finální video tak „roztřesené“ jako dříve, do plynulých záběrů to má stále daleko. A přesně pro takové případy nalezneme na trhu několik ručních stabilizátorů. Jeden z těch levnějších nabízí i společnost Rollei GO!, který dnes bude hlavním protagonistou naší recenze.
Obsah balení: přenosné pouzdro potěší
Než se pustíme do samotného recenzování, pojďme se společně podívat na obsah balení. To, kromě samotného gimbalu Rollei GO!, obsahuje také mini stativ, nabíjecí micro USB kabel a přenosné pouzdro, které zabraňuje poškození stabilizátoru při transportech. Přesto, že se může přibalené pouzdro jevit jako samozřejmost, známější a dražší DJI Osmo Mobile 2 jej v balení nenabízí. Co mi ale tentokrát v balení naopak trochu chybělo, byl nějaký menší český návod. Najdeme zde sice miniaturní brožuru, ta ale s trochou nadsázky nabízí snad všechny světové jazyky kromě češtiny.
Konstrukce, výdrž baterie a ovládání
Zřejmě nebude žádným velkým překvapením, když řeknu, že elektronický stabilizátor Rollei GO! vychází ze stejné designové linky jako většina dnešních gimbálů. Základ tvoří plastová, vcelku bytelná úchopová část, na které se nachází všechny ovládací prvky.
Ty jsou dobře přístupné a i uživatelé s menší rukou by neměli mít výraznější problémy s dostupností jednotlivých tlačítek. Kromě toho je uvnitř základny osazena 2200 mAh baterie, která slouží jak pro pohánění samotného stabilizátoru, tak i pro nabíjení telefonu, které je v tomto případě bezdrátové. Výdrž gimbalu se pak pohybuje na hranici 10 – 12 hodin s ohledem na podmínkách, ve kterých je používán. Potěší také náklon, který Rollei GO! zvládne směrem nahoru i dolů do 165 stupňů.
Do Rollei GO! je možno osadit všechny smartphony s úhlopříčkou 6,5 palce a menší. Celkové rozměry gimbalu se vyšplhaly na 350 x 115 x 60 mm. Zvlášť na výšku by výrobce mohl v příští generaci ubrat alespoň pár milimetrů, konkurence je obecně trochu menší. Další mírně negativní vlastností je hmotnost. Přeci jen 549 gramů je při delším natáčení znát a snížení hmotnosti by v tomto ohledu stabilizátoru jednoznačně prospělo. Chválím naopak klasický stativový šroub na dolní straně, který uživatelům umožňuje bezproblémové nasazení stabilizátoru na téměř jakékoliv běžně dostupné příslušenství.
Aplikace Rollei GO!
Alfou a omegou dnešních chytrých doplňků jsou aplikace. Protože právě ty nakonec rozhodují o přidané hodnotě jednotlivých výrobků. Samozřejmě, že jednou z možností je využívat stabilizátor s nativní aplikací fotoaparátu, kterou disponuje každý telefon. My se ale zaměříme na Rollei GO!, tedy aplikaci od výrobce, která přeci jen nabízí pár vychytávek, jež v základní aplikaci, zvlášť na iOS, nenajdeme. Řeč je zejména o rozšířeném režimu Timelapse nebo sledování objektu na základě jeho označení na displeji telefonu. Aplikace rovněž nabízí nejrůznější ukazatele stavu baterie telefonu, gimbalu, propojení s Bluetooth nebo mini vodováhu.
Nechybějí ani ozdobné rámečky nebo všudypřítomné filtry. Potěší rovněž možnost ovládat celou aplikaci pomocí kruhového voliče přímo na gimbalu bez toho, aniž bychom se museli dotýkat displeje telefonu (otočný volič slouží rovněž i jako zoom). Abychom ale jen nechválili, jako jednu z největších nevýhod Rollei GO! aplikace vnímám možnost natáčet videa ve 4K pouze při 30 snímcích za sekundu.
Stabilizátor od Rollei GO! Ano nebo ne?
Jaké tedy zvolit hodnocení? Gimbal od Rollei GO! určitě není špatným stabilizátorem, najdeme ale i několik negativ. Mezi ně patří například větší velikost samotného gimbalu, vyšší hmotnost oproti konkurenci nebo možnost nahrávat videa ve 4K jen při 30 snímcích za sekundu (platí jen pro aplikaci Rollei GO!). Aby byl výčet kompletní, musíme se stejným okem podívat i na kladné stránky tohoto stabilizátoru. Mezi ně patří zejména výdrž baterie, ovládání bez nutnosti sahat na displej telefonu, bezdrátové dobíjení telefonu nebo praktické přenosné pouzdro s malým stativem. V celkovém součtu a s přihlédnutím k ceně, která se na českém trhu pohybuje okolo příjemných 2 590 korun není stabilizátor Rollei GO! vůbec špatnou volbou a neměl by tak chybět nikomu, kdo to s filmováním myslí alespoň trochu vážněji.