Novinky

Čínský elektromobil se během aktualizace softwaru zastavil uprostřed silnice a na hodinu zamkl řidiče

S tím, jak se automobilový průmysl otevírá novým technologiím, přichází i řada úsměvných momentů, které by čekal opravdu málokdo. Příkladem za všechny je příhoda, která potkala čínskou automobilku Nio. Řidič během testovací jízdy elektromobilu spustil aktualizaci softwaru, která vůz dočasně vyřadila z provozu. Vše korunovalo uvíznutí řidiče uvnitř vozu, který nemohl více než hodinu otevřít dveře.

Celý incident se navíc odehrál na rušné ulici v centru Pekingu, kde je výrazná koncentrace vládních organizací a administrativních budov. Jelikož se elektromobil zastavil uprostřed silnice, vyvolalo to dopravní zácpu, k níž byla přivolána čínská policie. Tiskové oddělení automobilky se za vzniklou situaci omluvilo prostřednictvím příspěvku na sociální síti Weibo. Společnost také uvedla, že problém vznikl na základě softwarové chyby a nerespektováním pokynů při aktualizačním procesu. Výrobce totiž v manuálu uvádí, že elektromobil musí být během aktualizace zaparkován na bezpečném místě.

Podceňovat lidský faktor se nevyplácí

Softwarové oddělení již údajně pracuje na opravě, která by měla podobným situacím zamezit. Redakci webu TheVerge se podařilo získat oficiální vyjádření automobilky, která vysvětlila, jak k celé věci vůbec došlo. Uživatelské rozhraní před spuštěním aktualizace informuje řidiče o nutných opatřeních, které zahrnují odstavení vozidla na bezpečné místo. Zahájení updatu je navíc podmíněno zadáním uživatelského jména, hesla a finálním potvrzením celé operace. Řidič se ovšem snažil celou anabázi provést v dopravní zácpě a pravděpodobně si nepřečetl pokyny, v nichž se hovoří o dočasné nedostupnosti některých funkcí elektromobilu.

Na druhou stranu je zarážející, že automobilka nepočítá s tak předvídatelným chováním, jako je nepozornost řidiče. Vše by přitom vyřešilo pouhé odložení aktualizace do doby, než bude automobil například připojen k nabíjecí stanici.

Společnost NIO je přitom považována za nadějný startup s ambicemi konkurovat americké Tesle. V současné době nabízí pouze jediný model, kterým je elektromobil ES8 spadající do kategorie módních „SUVéček“. V horizontu následujících let hodlá zamířit také mimo domovskou Čínu. První metou má být americký trh, který považuje za lákavý prostor k získání nových zákazníků.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button