Novinky

Apple plánuje do tří let přesunout velkou část výroby iPhonů do Indie

Apple letos vyrobil nejvíce iPhonů na území Indie a podle nejnovějších zpráv to vypadá, že v tomto trendu hodlá i nadále pokračovat. Na základně článku publikovaném na Wall Street Journal má Apple v plánu přesunout do Indie minimálně jednu čtvrtinu výrobní kapacity pro modelovou řadu iPhone. Časový horizont je nastaven na dva až tři roky, přičemž vedení počítá s tím, že punc “Made in India“ tou dobou ponese zhruba 50 milionů iPhonů. 

Foxconn a další dodavatelé se údajně nechali slyšet, že vstup Applu do Indie proběhl nadmíru dobře, takže nic nebrání další expanzi. Společnost sice zpočátku postupovala pomalu, zejména kvůli problémům s infrastrukturou a silnými odbory, které se nakonec zasadily o přísnější pracovní podmínky zahrnující například 12hodinové pracovní směny.

Indický ministr obchodu na začátku letošního roku uvedl, že Apple plánuje v zemi vyrábět 25 % svých smartphonů. Prozatím se většina výroby soustředí v závodech Foxconnu u města Tamilnád. Další továrny se aktuálně staví ve státě Karnataka, jejichž otevření je naplánováno na duben 2024. Údajně má jít o „megatovárnu“, na které si Foxconn chce otestovat vylepšené linky a výrobní postupy.

Apple má obavy ze vztahů mezi USA a Čínou

Stěhování výroby do Indie je součástí dlouhodobého plánu Applu, který tím diverzifikuje rizika v souvislosti s napjatými vztahy mezi USA a Čínou. Doposud bylo na indickém území vyráběno pouze mizivé množství jablečných produktů, většinu výrobní kapacity zajišťovaly čínské závody. To se však v dohledné době zcela jistě změní. Ve stejném kontextu se začíná čím dál častěji hovořit také o dalších zemích, jako je například Vietnam, který by mohl mít klíčovou roli při výrobě ostatních produktů.

Vztahy mezi Čínou a USA lze označit za přinejmenším velice choulostivé. Vláda USA navíc přijala opatření, která blokují přístup k vyspělým technologiím na čínském území. Tim Cook však neustále zdůrazňuje, že Čína je pro Apple velice důležitá. Kromě výrobní kapacity hraje zásadní úlohu z pohledu odbytu. Prodeje Apple produktů na území Číny představují 19 % veškerých příjmů do firemní pokladny, což rozhodně není údaj, který lze ignorovat.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button