Novinky

Tim Cook o umělé inteligenci: „Máme výhody, které nás odliší od zbytku konkurence“

Během posledního hovoru k výsledkům za druhé fiskální čtvrtletí 2024 se generální ředitel společnosti Apple, Tim Cook, rozpovídal na téma generativní umělé inteligence a zároveň vypustil také pár zajímavých indícií o tom, na čem v Cupertinu pracují. Tím nejzajímavějším, co v rozhovoru zaznělo, byl moment, kdy Tim Cook prohlásil, že Apple má v rukou výhody, které jeho společnost odliší od zbytku konkurence. A že v dohledné době se budou dít veliké věci.

„Nadále se cítíme velmi optimisticky, pokud jde o naše příležitosti v oblasti generativní AI. Provádíme významné investice a těšíme se, že se s našimi zákazníky brzy podělíme o některé velmi vzrušující věci. Věříme v transformační sílu a příslib umělé inteligence a jsme přesvědčeni, že máme výhody, které nás v této nové éře odliší, včetně jedinečné kombinace zahrnující unikátní integraci hardwaru, softwaru a služeb. Také se naplno projeví potenciál našich čipů Apple Silicon, Neural Engine a zaměření na ochranu soukromí, která je základem všeho, co vytváříme“ – uvedl Tim Cook.

MacBook Air 15" a MacBook Pro 14"

AI od Applu nabídne největší soukromí

Prakticky všechny dosavadní úniky informací nasvědčují tomu, že umělá inteligence od Applu bude navržena tak, aby zvládla do určité míry fungovat lokálně, respektive přímo na konkrétním zařízení bez nutnosti připojení k internetu. Pokud k tomu nakonec skutečně dojde, řešení od Applu by přineslo jednu z nejbezpečnějších AI na trhu. Provozování velkých jazykových modelů na koncových zařízeních ovšem vyžaduje pořádnou porci výpočetního výkonu. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se k tomu Apple postaví, respektive jak a zda vůbec lokální AI bude fungovat také na starších strojích. 

V zásadě lze očekávat, že všechny novinky budou samozřejmě exkluzivní pouze pro nejnovější hardware a starší Macy, iPhony a iPady se budou muset spokojit s „osekanější“ verzí. Existuje však možnost, že Apple nám v uplynulých letech neřekl všechno a s uvedením vlastní umělé inteligence se dozvíme skutečný význam modulů Neural Engine.

Zdroj
techradar

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. všude se mluví o AI, ale trošku mě mrzí že poslední dobou to tu docela pustne .. například o OpenELM sem tu zatím neviděl ani čárku, přitom zrovna tohle by tu někdo zmínit mohl
    https://www.theverge.com/2024/4/24/24139266/apple-ai-model-openelm-iphone-laptops-strategy
    https://machinelearning.apple.com/research/openelm
    https://huggingface.co/apple/OpenELM-3B
    Apple’s latest AI breakthrough, OpenELM, is an open-source language model that significantly outperforms earlier models like OLMo by being 2.36 percent more accurate while using only half the pretraining tokens. This state-of-the-art model, developed using texts from diverse public sources, incorporates advanced techniques such as layer-wise scaling and RMSNorm to enhance performance and efficiency. With its open-source availability, OpenELM provides unprecedented access to its training processes and performance benchmarks, encouraging widespread innovation and collaboration in the AI research community.

    1. Zdravím,
      moc díky věcný input. Na rovinu se však přiznám, že téma kolem Applu a OpenELM mi dočista uniklo. V každém případě moc děkuji za námět, moc si toho vážím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button