Aktuality

Apple Watch 4: velký krok kupředu. K dokonalosti však pořád ještě něco schází

Středeční podvečer byl ve znamení celkově již jedenácté konference, na které Apple představil hned tři bezrámečkové iPhony. Zatímco nejnovější smartphony kalifornského giganta byly, tak trochu podle očekávání, ve stínu jen drobného evolučního vylepšení loňského iPhonu X (recenze), chytré hodinky Apple Watch 4 se posunuly o výrazný krok dopředu.

Tim Cook při středeční konferenci. Apple na nic nečekal a ihned po začátku celé keynote představil nejnovější Apple Watch 4

Displej: větší, úspornější a zakulacený

Zejména díky rozměrnějšímu displeji, který nyní pokrývá o 35% v případě 40mm modelu, respektive 32% u většího 44mm modelu více místa. Spolu s kulatými rohy tak obrazovka vytváří bezrámečkový dojem podobný nejnovějším iPhonům. Apple použil také nový LTPO (low-temperature polycrystalline oxide) displej, který výrazně šetří energii. Kvůli většího displeje ale i přesto kalifornský výrobce deklaruje stále pouze jednodenní výdrž baterie. Nejenže displej přes celou přední stranu působí elegantně, navíc přináší i více místa pro ciferníky. Ty od teď mohou nabídnout větší počet komplikací a tedy rychlejší pohyb v celém prostředí watchOS 5.

Větší displej umožní osazení většího počtu komplikací, což povede k celkově lepšímu uživatelskému zážitku

Digital Crown: od teď už jen z haptickou odezvou

Celkem velkého vylepšení se dočkala i korunka (Digital Crown), která od vydání prvních Apple Watch nedoznala žádných změn. V Apple Watch Series 4 nalezneme zcela přepracovaný mechanismus, který nově nabízí haptickou odezvu, respektive mírné cvakání při otáčení.

Na korunce si Apple letos dal záležet. Nyní nabízí haptickou odezvu

Nový snímač tepové frekvence, EKG zatím jen v Americe

Apple Watch 4 přinášejí také druhou generaci snímače tepové frekvence, který má být ještě přesnější a chytřejší. To, že starší generace chytrých hodinek dokáží upozorňovat na vyšší tep už jsme si zvykli. Nový optický snímač ale dokáže uživatele upozornit i na nízký tep, když po dobu 10 minut klesne pod určitou hranici. V takovém případě totiž může jít o bradykardii – zpomalení srdeční frekvence pod fyziologickou mez, což způsobuje nedostatečné rozvádění okysličené krve po celém těle. Ačkoliv Apple na středeční konferenci představil i zcela novou funkci měření EKG za pomocí integrovaných elektrod v útrobách hodinek, reálně použití nalezne jen v Americe. Alespoň prozatím. Podle některých zahraničních zdrojů totiž Apple stále čeká na schválení své nové funkce i ve zbytku světa, což může být běh na dlouhou trať.

V hodinkách najdeme nový optický snímač tepové frekvence a EKG senzor. Ten ale zatím spustíme pouze na americkém kontinentu

Procesor Apple S4: menší a výkonnější

Není žádným překvapením, že nový procesor v Apple Watch 4 je menší a podle Applu dvakrát výkonnější. Jinak to snad ani nejde. S4, jak se nový čip jmenuje, nabízí celý systém v jediné součástce – SiP (Silicon in Package). Tato architektura umožňuje vměstnat všechny důležité prvky do miniaturního prostoru. Díky procesoru tak hodinky například poznají, že jste upadli a když se delší dobu nezvedáte, mohou vám automaticky zavolat pomoc.

Menší a až o 50 procent rychlejší. Takový je nový procesor Apple S4

Drobného vylepšení se dočkal také reproduktor, který je nyní o 50 procent hlasitější. Mikrofon byl zase přesunut na druhou stranu zařízení, aby se zabránilo ozvěnám.

Cena a dostupnost

Apple Watch Series 4 začínají na částce 11 290 korun (40 mm), respektive 12 090 korun (44 mm) a předobjednávky v České republice startují přesně za týden – 21.9.2018. Samotný prodej začne o týden později, 28.9.

Nově navržené ciferníky vypadají skutečně dobře

Apple Watch 4 působí jako celek hodně dobře. Displej přes celou přední stranu přinese zcela jistě nové a zajímavé ciferníky využívající velký počet komplikací, což jen zvedne celkový uživatelský zážitek. Chytré hodinky z Cupertina už dávno nepůsobí jen jako fitness náramek, středečním představením čtvrté verze se daleko více, než kdy předtím, přiblížily k ještě smysluplnější podstatě – našemu zdraví. Měření EKG (bohužel bude zatím fungovat jen ve Spojených státech) nebo funkce, kdy vám po upadnutí samy zavolají pomoc, je toho jasným důkazem. Výkonnější procesor a vlastně i cena, která zůstává na podobné hranici jakou jsme v posledních letech zvyklí vídat, celý dojem z Apple Watch 4 ještě podtrhují. Drobnou kaňkou tak stále zůstává výdrž baterie, která i přes veškeré nové technologie zůstává stále jednodenní záležitostí. Pokrok akumulátorů je ale bohužel velmi pomalý a dokud nepřijde nějaká razantní změna, budou technologické novinky pořád do jistě míry omezovány. Jaký názor máte na nové hodinky z dílny kalifornského výrobce vy? Líbí se vám směr, kterým se Apple vydal?

Apple zveřejnil české ceny. Na nejdražší variantu iPhonu Xs Max si připravte 44 tisíc

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button