Novinky

iPhone Xs, Xs Max a iPhone Xr: Vše, co o nových modelech potřebujete vědět

Když se řekne podzim, řadě z nás se jistě vybaví brzké stmívání, pochmurné počasí nebo špatná nálada. Když se ale řekne podzim v souvislosti s technologiemi, znamená to naprostý opak. A to především díky Applu, který již několik let pořádá právě v tomto období své hlavní keynote, na kterých představuje nejnovější iPhony a další hardwarové novinky. A jinak tomu není ani v letošním roce.

iPhone Xs ve srovnání s nejlevnější modelem Xr

Včera v podvečer představil marketingový ředitel Applu Phil Shiller v Divadle Steva Jobse v pořadí již devatenáctý, dvacátý a dvacátý první iPhone vůbec – iPhone Xs, iPhone Xs Max a iPhone Xr. Rok po uvedení výročního iPhonu X tak kalifornský výrobce nastoluje trend rozdílných úhlopříček displejů i u těchto “bezrámečkových” modelů. Jaké novinky nejnovější iPhone Xs, iPhone Xs Max a iPhone Xr tedy přináší?

“Esková” řada iPhonu X si stále zachovává tradiční eleganci

Tři modely, tři velikosti

Nejdříve se zaměříme na dražší dvojici modelů, jejichž hlavním rozdílem je samozřejmě již zmiňovaná velikost obrazovky. iPhone Xs disponuje 5,8palcovým displejem, zatímco větší bráška iPhone Xs Max má ještě o 0,7 palců více (6,5 palců). Uživatelé, kteří si tak doposud stěžovali na “malý” iPhone X v porovnání s dřívějšími modely Plus, si nyní přijdou na své. Oba dva modely, stejně jako loňský iPhone X, nabízí OLED displej s rozlišením 2436 × 1125, respektive 2688 × 1242 při stejné jemnosti 458 pixelů na palec. V porovnání s tím nabízí nejlevnější iPhone Xr pouze IPS (Liquid Retina HD) panel s rozlišením 1792 × 828 při jemnosti 326 pixelů.

Bezrámečkový design, jednočočkový fotoaparát a mnoho barev. Takový je nejlevnější iPhone Xr

Apple A12 Bionic: 7mm technologie poprvé v historii

Co ale mají všechny tři modely společné, je procesor. Apple A12 Bionic je vůbec prvním procesorem vyráběný 7mm technologií a už teď se dá očekávat, že v mobilním segmentu nebude mít prakticky žádnou konkurenci. Podle Applu je nový procesor až o 15 procent rychlejší a o 40 procent úspornější, než loni představená A11. Ani letos procesoru nechybí neuronový engine, který v sobě skrývá 8 jader pro strojové učení. Ruku v ruce s rychlejším procesorem jde také Face ID, které je díky tomu na všech třech zařízeních rychlejší. Do jaké úrovně jsme se však z konference nedozvěděli. Vylepšení se dočkala také grafika, které je v Apple A12 Bionic o 50 procent rychlejší. Apple to na konferenci dokládal nejrůznějšími ukázkami z her, které nutno podotknout, vypadaly skutečně dobře.

Apple A12 Bionic je opět rychlejší než předchozí procesory. Navíc je vyráběn nejmodernější 7mm technologií

Fotoaparát: Smart HDR a ovládání hloubky ostrosti

Mezi nejdůležitější vlastnosti iPhonu patří samozřejmě fotoaparát (podrobnější informace naleznete v tomto článku). Na první pohled se toho příliš nezměnilo. Zadní stranu u modelů Xs a Xs Max stále obývá dvojice čoček s širokoúhlým, respektive tele-objektivem s rozlišením 12 megapixelů a True Tone blesk. Světelnost objektivů zůstala rovněž stejná. Změnil se však snímač. Ten je nyní dvakrát rychlejší, podporuje Smart HDR (lepší vykreslování detailů světlých a tmavých ploch) a navíc díky spolupráci s neuronovým enginem můžeme ovládat hloubku ostrosti. A to i dodatečně. Stačí tak použít režim portrétu, vyfotit snímek a díky ovládání clony si rozostřit pozadí podle svých představ. Samozřejmě, že u takto malých čoček stále narážíme na fyzikální limity, které například zrcadlovky hravě překonávají, ale je to další posun k ještě lepším mobilním fotografiím.

iPhone Xr nabídne pouze jednočočkový fotoaparát s rozlišením 12 megapixelů, zato zde ale najdeme optickou stabilizaci a portrétní režim s vylepšeným efektem bokeh a ovládání hloubky ostrosti, což je vzhledem k cenovce určitě pozitivní zpráva.

Smart HDR i ovládání hloubky ostrosti. To vše nyní nabízí nejnovější iPhony

Rozšířená realita na všech frontách

Velkou část včerejší konference Apple věnoval nejrůznějším ukázkám her a aplikací za asistence rozšířené reality. Asi se není čemu divit. Rozšířená realita je už pár let pro kalifornského výrobce velmi důležitá a je zřejmé, že si na ní čím dál více zakládá. Jako ukázku zvolil novou aplikaci Homecourt, která v reálném čase zaznamenává nejrůznější statistiky od rychlosti běhu, vzdálenosti, či úhlu hodu na koš. Podle Applu se díky této aplikaci mohou hlavně začínající basketbalisté rychle zdokonalit v tomto sportu.

Rozšířená realita při ukázce ze včerejší konference

iPhone Xs a Xs Max se vody bojí ze všech nejméně

Za zmínku stojí také fakt, že Apple vylepšil odolnost iPhonu Xs a Xs Max. Oba modely mají hodnocení IP68 a podle samotného výrobce vydrží po dobu 30 minut v hloubce 2 metrů. iPhone Xr disponuje odolností IP67, což znamená, že vydrží 30 minut v 1 metru. Tedy stejně jako předchozí loňské, respektive předloňské iPhony. Možná trochu překvapující je fakt, že iPhone Xr nepodporuje funkci 3D Touch. Apple se sice letmo zmínil o náhradě v podobě haptické odezvy, díky níž lze telefon ovládat jednoduchými gesty, ale plnohodnotné 3D Touch určitě nenahradí. iPhone Xs a Xs Max funkci stále nabízí.

Porovnání velikostí jednotlivých iPhonů

Baterie, paměťové varianty a cena: žádné překvapení

Další důležitou informací je údaj o výdrži baterie. Pokud jde o iPhone Xs, má vydržet přibližně o 30 minut déle, než loňský iPhone X, což je v podstatě zanedbatelná hodnota. iPhone Xs Max je na tom o poznání lépe. Apple tvrdí, že vydrží o hodinu a půl déle, než iPhone X. Co se týká iPhonu Xr, ten je na tom s výdrží nejlépe. Podle infromací z oficiálních stránek totiž vydrží o hodinu a půl déle, než iPhone 8 Plus. Své v této vlastnosti zřejmě sehrál fakt vyladěného IPS panelu a chybějícího Taptic Enginu, který tak uvolnil místo pro obsazení větší baterie.

Apple ve svém portfoliu aktuálně nabízí celkem pětici iPhonů. Není to už moc?

A jak jsou na tom všechny modely s úložištěm a cenou? Oba “eskové” modely budou nabízeny ve stříbrné, vesmírně šedé a zlaté barvě v paměťových variantách 64, 256 a 512 GB, přičemž za nejlevnější z nich zaplatíme 29 990, respektive 32 990 korun. Nejdražší, 512GB varianta poté vyjde na 40 490 Kč (iPhone Xs) a 43 490 Kč (iPhone Xs Max). Cenovka nejlevnějšího modelu – iPhonu Xr, který se bude prodávat v modré, bílé, černé, žluté, korálově červené a červené barvě (Product RED), startuje na 22 490 korunách za 64GB variantu.

Nové Apple Watch: zdraví na prvním místě

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button