Novinky

Fotoaparát v iPhonu Xs patří opět mezi nejlepší. Jaké novinky přináší?

Jedno tělo, jedna duše. Asi takovým přirovnáním by se dalo nahlížet na fotoaparát v iPhonu. Posledních pár let je iPhone nejpoužívanějším fotoaparátem na světě a Apple si je tohoto faktu moc dobře vědom. I proto se na středeční konferenci dlouhou dobu věnoval vysvětlování Smart HDR a bokehu (rozostření pozadí), které nejnovější iPhony nabízejí.

Marketingový ředitel Applu Phil Shiller si na středeční keynote dal opravdu záležet s vysvětlováním nových funkcí fotoaprátu

 

Když technické specifikace nic neznamenají

Pokud totiž srovnáme technické specifikace fotoaparátu u staršího iPhonu X (recenze) a novějšího iPhonu Xs, nespatříme výrazné rozdíly. Oba modely disponují dvojitým 12MP fotoaparátem s širokoúhlým objektivem a teleobjektivem s clonou f/1,8, respektive f2,4. Oba nabízejí dvojitou stabilizaci obrazu, 2 x optický zoom, portrétní režim a HDR. U posledních dvou funkcí se ale přeci jen zastavíme. iPhone Xs totiž, oproti svému loňskému bráškovi, nabízí zcela nový snímač, který úzce spolupracuje s hlavním procesorem Apple A12 a jeho neuronovou sítí založenou na strojovém učení. Vylepšený je rovněž i procesor obrazového signálu (ISP), který hlídá automatickou expozici, vyvážení bílé, zaostřování, redukci šumu nebo barevné tónovaní. Změnou prošla i samotná spoušť fotoaparátu, respektive její prodleva. Mezi zmáčknutím spouště a vytvořením snímku nemá být podle Applu absolutně žádná prodleva. A právě v takových maličkostech tkví síla nového fotoaparátu.

Technické specifikace nového iPhonu Xs a loňského iPhonu X se příliš nezměnily

Cloníme a rozostřujeme

Ten i díky novému snímači v iPhonu Xs (Xs Max, Xr) nabízí portrétní režim s vylepšeným efektem bokeh a ovládáním hloubky ostrosti. To znamená, že ať už vyfotíte jakoukoliv fotku v režimu portrétu, budete mít možnost nastavit si libovolnou clonu a tím více, či méně rozostřit pozadí. A to jak přímo během focení, tak i dodatečně. Volba je tedy na vás a vašem úsudku, co se k dané fotografii hodí více.

Upravovat hloubku ostrosti bude možné i dodatečně

Už i HDR může být chytré

Velkou změnou prošel i režim HDR, nyní pojmenovaný jako Smart HDR. Tato funkce dokáže lépe vykreslovat detaily světlých a tmavých míst na fotkách, které tak vypadají přirozeněji. Rozšířený dynamický rozsah ale nezůstane jen u fotek, nejnovější iPhony jej nabídnou i u videí při 30 snímcích za vteřinu. Tvůrcům používající iPhone především jako nástroj k natáčení tak zase přibyla další možnost, jak zlepšit svá videa.

Smart HDR pomůže srovnat kontrast mezi příliš světlými a tmavými místy na fotkách

Přední fotoaparát? Apple nezapomněl

Bez pozornosti nezůstal ani přední fotoaparát. Ten nyní také nabízí rozšířený dynamický rozsah pro videa při 30 fps a k tomu kinematografickou stabilizaci videa při natáčení v rozlišení 720p a 1080p. Nově je též pomocí přední kamery možné natáčet Full HD videa při 60 snímcích za vteřinu.

Nezapomnělo se ani na přední fotoaparát

Pro a proti? To ukáže až reálná zkušenost

Celkově se nový fotoaparát v iPhonu Xs, alespoň podle ukázek ze středeční keynote, dá hodnotit velice pozitivně. A to i přesto, že po stránce technické specifikace nepřináší nijak závratné novinky. Na to jsou ale uživatelé jablečných zařízení ostatně zvyklí. Apple se totiž nikdy nevěnoval přesným číslům, vždycky spíše vyzdvihuje to, co může být pro uživatele největším přínosem. Jestli ale nové fotoaparáty budou skutečným přínosem, ukáží až první reálné recenze.

iPhone Xs, Xs Max a iPhone Xr: Vše, co o nových modelech potřebujete vědět

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button