Články

Soužití s iPhone X a iPad Pro: ovládací schizofrenie na druhou

Když Apple v září minulého roku představil iPhone X, který přišel se zcela novým ovládáním jen pomocí gest, objevilo se spoustu otázek a reakcí z řad odborníků i zcela běžných uživatelů. Zvykneme si na nové ovládání? Bude to ještě vůbec iPhone, když nebude mít domovské tlačítko? Ano a ano. Bude to znít až moc dokonale, ale ani jednou za celé dva měsíce od koupi iPhonu X (recenze) jsem neměl tendenci stisknout ono ikonické tlačítko pro návrat na hlavní obrazovku. Gesto přejetí prstem od spodního okraje obrazovky je zkrátka tak intuitivní, že se vám dostane ihned pod kůži.

Ovládání pomocí gest je intuitivnější než ovládání pomocí klasického tlačítka

Menší problém ovšem nastává při přechodu na iPad. Přestože v redakci denně používáme desetipalcový iPad Pro (recenze) s nainstalovaným iOS 11, přejetí prstem od spodního okraje zde funguje jen pro vyvolání multitaskingu. Často se tak stává, že „patláte“ po displeji v očekávání návratu na hlavní obrazovku a ono nic. Až po chvíli vám dojde, že je zapotřebí zmáčknout tlačítko, které se skrývá kdesi na okraji.

Kombinace gest v iPhonu X a domovského tlačítka v iPadu Pro může leckdy působit schizofrenicky

Je zřejmé, že integrace gest do iPhonu X se inženýrům z Cupertina vážně povedla a celý systém ovládání je ještě nakažlivější než kdykoliv dříve. V kombinaci s iPadem nebo jakýmkoliv starším Apple mobilním zařízením to ale někdy zavání trochu schizofrenií. Čas od času je ale zapotřebí udělat krok kupředu bez ohledu na minulost, jinak bychom stále ještě neslezli ze stromu. A jaký máte na ovládání pomocí gest v nejnovějším iPhonu v kombinaci s přechodem na iPad názor vy? Vyhovuje vám spíše „revoluční“ ovládání gesty nebo dáváte přednost tradičnímu tlačítku?

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button