Novinky

Obavy z 5G: aerolinky ruší kvůli novým vysílačům lety do USA

Mobilní sítě páté generace byly ještě poměrně nedávno dost žhavým tématem. Mnozí čtenáři a návštěvníci temnějších koutů internetu a řetězových emailů by vám tehdy rádi předali své zděšení z toho, co všechno nová úroveň přenosu mobilních dat způsobí. Pomatenější část populace ale už před lety měla v jedné věci pravdu. Ve skutečnosti však 5G signál nezpůsobuje problémy lidem, ale letadlům. Tedy alespoň existuje podezření. Kvůli varování výrobce letadel Boeing a chybějícímu razítku regulátora amerického nebe, nyní některé aerolinky ruší lety do USA.

Foto: Unsplash (autor: John Mcarthur

Například Emirates dočasně končí s 9 linkami do Bostonu, Chicaga, Dallasu, Miami a dalších měst. Letecký průmysl se totiž obává toho, že prozatím nepříliš rozšířený mobilní signál může poškodit či zmást důležité přístroje na palubě. Stejně jako Emirates se zachovaly i japonské aerolinky All Nippon Airways a Japan Airlines. Japonci však některé lety obslouží letadly, u kterých obavy o bezpečnost nejsou. British Airways zase na letech do USA nahradil Boeingy evropskými Airbusy. Boeing totiž vyjádřil obavu ohledně možného problému u letadel typu 777 a 747. Právě Boeing 777 tvoří podstatnou část flotily Emirates.

Zapomeňte na starý Mac Pro. Chystaný nástupce bude ďábelská mašina s naprosto šílenou výbavou

Na dění posledních dní museli zareagovat také američtí telekomunikační giganti. AT&T společně s Verizonem odkládají spuštění 5G vysílačů v blízkosti velkých letišť. Federální úřad pro letectví konkrétně uvádí, že signál z 5G vysílačů může negativně ovlivnit citlivé přístroje jako je výškoměr, nebo zařízení, která jsou nezbytná při snížené viditelnosti. Operátor AT&T netají vůči americkému leteckému regulátorovi své rozhořčení. Společnost je podle svého vyjádření frustrována tím, že zatímco 40 zemí světa už technologií nové generace mobilních sítí bez problémů schválilo, největší letecký trh světa je v tomto ohledu pozadu.

Zdroj
CNN

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button