Články

Zapomeňte na starý Mac Pro. Chystaný nástupce bude ďábelská mašina s naprosto šílenou výbavou

Letošní rok bude pro společnost Apple klíčový, jelikož uzavře jednu důležitou kapitolu spojenou s počítači Mac. V nadcházejících měsících se totiž dočkáme momentu, kdy budou již všechny počítače s logem Apple vybaveny procesory z rodiny Apple Silicon. Vše má vyvrcholit uvedením modelu Mac Pro, který pravděpodobně změní obecný pohled na výkonné pracovní stanice a dost možná ovlivní celý trh s počítači.

Na první pohled to vypadá jednoduše, ale při přechodu na vlastní architekturu procesorů bude Apple nucen učinit řadu zlomových rozhodnutí, která zásadně ovlivní to, jak bude Mac Pro vypadat a jak se to promítne do jeho funkční výbavy. Zhruba před pěti lety si Apple pozval pár vybraných novinářů do svého sídla, aby jim ukázal budoucnost profesionálních počítačů Mac. Apple si totiž chtěl napravit reputaci, která utrpěla po uvedení předešlé generace Macu Pro, kterou komunita hanlivě označovala jako popelník či koš na odpadky.

Foto: Apple

Tehdejší viceprezident společnosti, Phil Schiller, se všem uživatelům zavázal, že Apple vyrobí takový Mac Pro, který bude maximálně splňovat požadavky profesionálních uživatelů. Výsledek se objevil v roce 2019, kdy Apple uvedl současný Mac Pro. Návrat ke klasické koncepci velké skříně s modulární platformou bylo jako uhodit hřebík na hlavičku. Aby toho nebylo málo, ve stejnou dobu dorazil také špičkový monitor Pro Display XDR. Profesionálové tím pádem dostali naprosto snové kombo, jehož jediným limitem je pouze hloubka vaší peněženky.

Foto: Apple

O rok později Apple s velkou pompou oznámil, že přechází na vlastní procesory Apple Silicon, který bude trvat 24 měsíců. Z logiky věci vyplývá, že posledním pánem na holení musí být Mac Pro, který se zároveň stane výkladní skříní technologických možností.

Stovky výpočetních jader a koprocesorů

Pokud se zamyslíme nad tím, jak bude nový Mac Pro vypadat, nabízí se následující scénář. Apple již několikrát prohlásil, že síla jeho nových čipsetů tkví v možnostech škálování. To v podstatě nahrává již dříve publikovaným únikům, které avizovaly, že Mac Pro bude využívat hned několik čipsetů M1 Max.

Jedna z plánovaných konfigurací má disponovat čtyřmi čipsety M1 Max, respektive 40jádrovým procesorem, 128jádrovou grafikou a 64jádrovým Neural Enginem. Maximální kapacita operační paměti by pak činila až 256 GB. Za předpokladu, že Apple zachová u Macu Pro modulární platformu, mohlo by to znamenat, že půjdou dodatečně namontovat rozšířující moduly zvyšující výpočetní i grafický výkon. Dost možná se tak dočkáme naprosto šílených konfigurací se stovkami specializovaných jader a koprocesorových částí určených pro konkrétní typy výpočtů.

Redaktor webu Bloomberg, Mark Gurman na téma Mac Pro dodává, že skříň počítače bude menší než u současného modelu. Ačkoli jde o neoficiální informaci, není příliš důvodů jim nevěřit. Jelikož grafická karta, procesor a paměti jsou v podání Applu spečeny do jednoho malého kusu křemíku, nedává smysl aby se zbytečně plýtvalo místem.

Asi nikdo nepochybuje, že chystaný Mac Pro bude výkonná bestie, ovšem hrubý výpočetní výkon není všechno. Skutečnost, že počítač nebude používat procesory Intel a grafické karty AMD či NVIDIA, může u koncových zákazníků představovat zásadní problém. Stále se totiž najde celá řada nástrojů a aplikací, které nemají nativní podporu procesorů Apple Silicon. Minimálně ze začátku bude zajímavé sledovat, jak komunita profesionálních uživatelů nový Mac Pro přijme a zda se Applu podaří naplnit všechna očekávání.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button