Novinky

Apple se přidal ke společnostem, které začínají zkoumat sítě šesté generace. Rychlost 6G bude mimo naše chápání

Sítě páté generace se pomalu, ale jistě stávají globálním standardem. Telekomunikační společnosti do center světových metropolí instalují nové vysílače a výrobci smartphonů uvádějí na trh stále více modelů vybavených modelem pro příjem 5G. Superrychlé připojení se tak brzy stane naprosto běžným. Otázkou jen zůstává, zda se novým přenosovým rychlostem zvládnout přizpůsobit také tuzemští operátoři. Limity běžně nabízené českou velkou trojkou totiž smartphone s podporou 5G vyčerpá v řádu vteřin. Čas je omezený. Ve světě už se totiž začíná rodit technologie, která 5G jednou pošle do důchodu.

Jak bude vypada iPhone za dalších 10 let? To zatím nevíme, ale pravděpodobně bude podporovat 6G.

Technologické společnosti včetně Applu totiž vytvořily sdružení s názvem Next G Alliance. I 5G se totiž jednoho dne obstarožní technologií. K tomu by mělo dojít v horizontu příštích 10 let. Proto už dnes vzniká snaha začít postupně zkoumat možnosti, na jejichž konci budou sítě šesté generace neboli 6G. Kromě Applu se do iniciativy přidal také Google, Hewlett-Packard, Intel, LG nebo Cisco. První schůzka, která se stane symbolickým zahájením dlouhé cesty k 6G, proběhne už zítra. Nejde o jedinou snahu překonat rodící se standard v podobě 5G. Americký telekomunikační gigant AT&T už údajně také zahájit vývoj 6G sítí. Samotný operátor ale dodává, že práce potrvá ještě dlouhá léta.

K novému Mac Mini a MacBook Pro lze díky čipsetu Apple M1 připojit monitory s rozlišením až 6K

6G přinese hologramy a přenese fyzické entity do virtuálna

České O2 uvádí, že sítě páté generace přinesly oproti svému předchůdci až desetinásobné zrychlení přenosové rychlosti. Svým zákazníkům operátor slibuje až 600 Mb/s. Už teď je jasné, že technologie 6G mnohonásobě zvedne přenosové rychlosti, které dnes považujeme za bleskové. Podle magazínu DigiTrend by 6G mohlo být schopno přenést za jednu vteřinu až 1TB dat. Už bychom se nebavili o stažení filmu za 1 nebo 2 vteřiny. S touto rychlostí by uživatelé během jednoho kýchnutí stáhli i více než 100 filmů. Jde však jen o hrubý odhad založený na tempu vylepšování datových přenosů v minulosti.

Samotná technologie je ještě v plenkách, a proto nemáme k dispozici žádná průkazná data. Na ta si budeme muset počkat minimálně do druhé poloviny tohoto desetiletí. Už teď ale technologičtí lídři sní o tom, k čemu budou dnes nepředstavitelné přenosové rychlosti v budoucnosti užitečné. Samsung, jehož inženýři na 6G rovněž pracují, například mluví o hologramech. 6G podle Samsungu umožní replikovat fyzické entity ve virtuálním světě. Mohlo by jít o lidi, ale také objekty nebo celé prostory. Půjde tedy o velmi vyspělou formu stále populárnější rozšířené a virtuální reality. Testování se plánuje někdy na rok 2028. Mnohem běžnější realita využití 6G sítí však pravděpodobně takové sci-fi nebude. 6G totiž umožní ještě intenzivnější rozmach internetu věcí. Tedy pračky a ledničky připojené k internetu.

Zdroj
Macrumors

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button